Филм за дарителя Михаил Кефалов спечели първо място в ученически конкурс
Филмът „Михаил Кефалов. Дарителят“ на учениците с профил „Журналистика“ на Хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ спечели първо място в ученическия конкурс на тема: „Дарителството в моя роден град/край“
Отличието беше връчено в категорията „Видеопроект“, конкурсът е организиран от Центъра за регионална интеграция и развитие в Свищов, отдел „Образование“, и ПДТГ „Димитър Хадживасилев“.
Бъдещите журналисти бяха отличени от организаторите на конкурса, получиха специална грамота, парична и предметни награди.
За Михаил Кефалов пред камерата на учениците репортери и оператори от ПХГ „Св. св. Кирил и Методий“ застават директорът Павлин Витанов, който е и учител по история, и неговият колега Георги Георгиев. Те разказват интересни биографични подробности за Михаил Кефалов и дават високата си оценка за значимостта на стореното от него. Във филма участват и гимназисти от 9 „а“, 10 „а“, 11 „а“ и 12 „а“ клас, които говорят за делото на дарителя, благодарение на когото и днес училището разполага с красива и функционална сграда.
Неслучайно и адресът на най-старата гимназия във Велико Търново е на ул. „Михаил Кефалов“.
Прочутият дарител завещава своите имоти преди 169 години. Имуществото му се състои от два дюкяна и две къщи в Букурещ, както и пари. Приходите от тях меценатът определя да се използват за построяване и откриване на болница с параклис в Търново, в която да се лекуват болни без разлика на тяхната народност и вяра, както и да се основе училище в града и да бъде подпомогнато школото в родния му Тетевен.
Благодарение на неговата инициатива, през 1867 г. се създава великотърновската болница, а през 1880 г. и Мъжката гимназия, чийто наследник днес е ХГ „Св. св. Кирил и Методий“.
Още приживе Михаил Кефалов прави всенародна подписка за събиране на средства за градежа на болницата, а за да увлече повече хора, публикува и собственото си завещание, с което показва, че дава всичко от себе си за здравеопазването и образованието в поробената по онова време родина.
Михаил Кефалов получава образованието си в килийното училище на манастира „Св. Илия“ в родния си град, след което се преселва в Румъния, където продължава учението си.
Завършва висше литературно, или филологическо образование в Русия. Приема руско поданство и е назначен на държавна служба в Одеса, Кишинев и Букурещ. След 1829 г. се установява в Букурещ. Известно време работи и към Румънското министерство на външните работи. Занимава се с търговия. Преводач и книжовник.
Препис от завещанието на Михаил Кефалов беше публикуван от Държавния архив във Велико Търново. Днес до училището има негов барелеф.
Михаил МИХАЛЕВ