Водещи новиниОбразование

Филм за дарителя Михаил Кефалов спечели първо място в ученически конкурс

Филмът „Михаил Кефалов. Дарителят“ на учениците с профил „Журналистика“ на Хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ спечели първо място в ученическия конкурс на тема: „Дарителството в моя роден град/край“

Отличието беше връчено в категорията „Видеопроект“, конкурсът е организиран от Центъра за регионална интеграция и развитие в Свищов, отдел „Образование“, и ПДТГ „Димитър Хадживасилев“.

Бъдещите журналисти бяха отличени от организаторите на конкурса, получиха специална грамота, парична и предметни награди.

За Михаил Кефалов пред камерата на учениците репортери и оператори от ПХГ „Св. св. Кирил и Методий“ застават директорът Павлин Витанов, който е и учител по история, и неговият колега Георги Георгиев. Те разказват интересни биографични подробности за Михаил Кефалов и дават високата си оценка за значимостта на стореното от него. Във филма участват и гимназисти от 9 „а“, 10 „а“, 11 „а“ и 12 „а“ клас, които говорят за делото на дарителя, благодарение на когото и днес училището разполага с красива и функционална сграда.

Неслучайно и адресът на най-старата гимназия във Велико Търново е на ул. „Михаил Кефалов“.

Прочутият дарител завещава своите имоти преди 169 години. Имуществото му се състои от два дюкяна и две къщи в Букурещ, както и пари. Приходите от тях меценатът определя да се използват за построяване и откриване на болница с параклис в Търново, в която да се лекуват болни без разлика на тяхната народност и вяра, както и да се основе училище в града и да бъде подпомогнато школото в родния му Тетевен.

Благодарение на неговата инициатива, през 1867 г. се създава великотърновската болница, а през 1880 г. и Мъжката гимназия, чийто наследник днес е ХГ „Св. св. Кирил и Методий“.

Още приживе Михаил Кефалов прави всенародна подписка за събиране на средства за градежа на болницата, а за да увлече повече хора, публикува и собственото си завещание, с което показва, че дава всичко от себе си за здравеопазването и образованието в поробената по онова време родина.

Михаил Кефалов получава образованието си в килийното училище на манастира „Св. Илия“ в родния си град, след което се преселва в Румъния, където продължава учението си.

Завършва висше литературно, или филологическо образование в Русия. Приема руско поданство и е назначен на държавна служба в Одеса, Кишинев и Букурещ. След 1829 г. се установява в Букурещ. Известно време работи и към Румънското министерство на външните работи. Занимава се с търговия. Преводач и книжовник.

Препис от завещанието на Михаил Кефалов беше публикуван от Държавния архив във Велико Търново. Днес до училището има негов барелеф.

Михаил МИХАЛЕВ

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *