Домашна бира на търновец избрана за най-добрата у нас за 2024 г.
Иван Баиров триумфира в категория „Американско пшенично пиво“
СЪЗДАДЕНАТА В ДОМАШНИ УСЛОВИЯ БИРА ОТ СТИЛА „АМЕРИКАНСКО ПШЕНИЧНО ПИВО“ НА ИВАН БАИРОВ ОТ СТАРАТА СТОЛИЦА СПЕЧЕЛИ ЗЛАТЕН МЕДАЛ НА НАЦИОНАЛНИЯ КОНКУРС за домашни пивовари за 2024 г.
Отличената кехлибарена напитка получи най-високите оценки на съдиите и донесе на търновеца голямо признание от общността на любителите на популярното питие. Пенливата течност на болярина слага в джоба си заводската бира, категорични са късметлиите, имали щастието да дегустират домашното хмелно изкушение.
Иван е на 48 години. Завършил е бакалавърска степен „Философия“ и магистратура „Психология“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. Вече 20 години работи с деца в сферата на двете си специалности. Приема производството на домашна бира като хоби, с което се запознал през 2017 г. Бил толкова впечатлен от заниманието, че веднага запретнал ръкави да създава своя авторска напитка.
„Мой познат от София ме почерпи с негова домашна бира. Пивото много ме изненада като качество и вкус. Смятам, че в последните години бирата от индустриалното производство е с еднакви характеристики, без значение от марката. При заводското производство започна да се прави компромис с качеството, това е причината за тласъка на домашното производство“, споделя Баиров.
Казва, че в началото тази материя за него била крайно непонятна и първите опити граничили с провал.
Въпреки това си дал дума да продължи, докато не постигне прилична бира. С много труд, ентусиазъм и желание с времето доказал на себе си и околните, че определено е майстор на добрата кехлибарена напитка.
„Суровините, които използвам, са изцяло натурални продукти – 100% малцуван зърнен материал и хмел, който пък се открива само в 3 магазина у нас. За усвояване на технологичния процес ми помогна Виктор Върбанов, който е сред съоснователите на Асоциацията на домашните пивовари“, сподели той.
ОБЯСНЯВА, ЧЕ ПРОИЗВОДСТВОТО МИНАВА ПРЕЗ НЯКОЛКО СТЪПКИ.
„От малцирано зърно – пшеница или ечемик, се извличат неферментируеми захари, при термична обработка във вода настъпва ензимна активност. Течната маса подлежи на варене, добавят се натурални хмелове и след като се свари, настъпва процес на ферментация със специален щам дрожди. Приключи ли ферментацията, вече трябва да имаме идея къде ще го съхраняваме – в бутилки или в други съдове. Там се извършва самата газировка. След две седмици вече може да се пробва какво се е получило“, разказва 48-годишният търновец.
Иван уточни, че съществува специален класификатор на бирата, който се използва и в конкурсите. Категориите са свързани с различни компоненти и особености на пивото. От няколко години се концентрирал върху стила „Американско пшенично пиво“. При този модел напитката се отличава с лека киселинност и характерна свежест.
Златният медал за 2024 г. не е първа награда за Баиров. Негова бира е печелила също две трети места на конкурс в Хърватия, първо място в Румъния и два приза в Чехия.
Нашенецът разказа, че през годините е експериментирал и с други по-необичайни съставки. Правил е бира с люти чушки от сорт „Шоколадово хабанеро“, а пивото добило лютив вкус и шоколадов аромат. Създавал е и бира с мащерка и боровинки.
Престижните отличия обаче не изкушават Иван да премине границата между хоби и бизнес.
„Не искам от пивовар да ставам счетоводител“, казва с усмивка той.
Галина ГЕОРГИЕВА