Откриха непознат за науката вид мухоморка в български парк
Учени от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания на Българската академия на науките (БАН) са открили непознат за науката вид гъба в София, съобщава в новия си брой в. “Аз-буки”.
Доц. д-р Борис Асьов и негови колеги от Турция, Франция и Чехия се натъкват на странни на вид мухоморки в столичния Западен парк.
“Започнахме проект, чиято цел беше да се проучат мухоморките в Европа. Колкото и да е парадоксално, оказа се, че те не са достатъчно изследвани, въпреки че предизвикват голям интерес, защото от този род са най-смъртоносните видове гъби – бялата и зелената мухоморка. Към рода на мухоморките се отнасят и някои много ценни ядливи гъби като гъбата булка, която е една от основните търговски гъби у нас“, разказва доц. д-р Борис Асьов. Така изследователите, участващи в проекта, се натъкнали на новия вид гъба.
Доц. Асьов пояснява, че тя не може да се култивира, защото мухоморките се отнасят към т.нар. микоризни гъби. Това означава, че правят връзка с корените на различни дървета и без това гъбата не може да съществува. Точно защото не се поддават на култивиране и се събират само в диво състояние, цените им са сравнително високи на пазара.
Целият разговор с доц. д-р Борис Асьов за международния научен проект, за фалоидното отравяне, което се причинява от бялата и зелената мухоморка и за съвета на токсиколозите да не се ядат диворастящи гъби, може да прочетете във в. “Аз-буки”. /ПВ/
БТА