Военният клуб стана на 90 години, за построяването му разиграли голяма парична лотария
С голям концерт, състоял се в Културния дом на НВУ „Васил Левски”, Военен клуб – Велико Търново, отбеляза 90-годишнината си. В него се представиха формациите към клуба, които развиват богата художествена дейност и отстояват честта му на културния фронт – ДЕС „Румина”, съвместно с IX етърски ученически гвардейски отряд, Танцова школа „Рали”, ДЮТА „Търновче”, ФС „Търновград”, както и Военният оркестър. През годините към Военния клуб функционират литературен клуб „Н. Й. Вапцаров” и хор „Търновград”, печелили редица отличия.
Военният клуб е една от най-достолепните сгради в центъра на града.
Идеята за построяване на сграда за офицерско събрание във Велико Търново се заражда през 1910 – 1911 г., но Балканската война и последвалите я други войни осуетяват градежа. Полковник Рашко Атанасов, докато е началник на Търновския гарнизон (1926 – 1927 г.) отново възражда идеята за строеж на военен дом, действа и пред местните общински власти за предоставяне на земя за строеж. Той предлага нещо нетрадиционно – да се разиграе голяма парична лотария и средствата от нея да се използват за изграждането му. Тя се организира години по-късно и се ръководи от началника на гарнизона полковник Настев. Старши офицери от Търновския гарнизон са командировани в гарнизоните в страната да продават лотарийни билети по 100 лева. Въпреки икономическата криза от внушителната акция, в която се включва и гражданството, се събират над 4 милиона лева.
Основният камък се полага на 24 май 1933 г. в деня на светите апостоли Кирил и Методий. На тържествената церемония присъстват министри, военни части, великотърновското гражданство. Със специален влак пристига цар Борис III заедно с царица Йоана. На мястото, където се полага основният камък (местността Марино поле), е построена специална арка, окичена с цветя и знамена. Тържеството започва с молебен, отслужен от митрополит Филип. При полагането на основния камък цар Борис III произнася прочувствена реч.
Проектът за Военния дом е на архитектите Георги Русев и Георги Папазов.
За една година строежът върху терен от 1400 кв. м е завършен и на 18 ноември 1934 г. Велико Търново осъмва с нова сграда, която сполучливо се вписва в архитектурния му облик. През годините Военният клуб се превръща в културно средище, достъпно и за военнослужещите, и за гражданите на Велико Търново.
В днешни дни към Военния клуб действа социална кухня, предоставяща топъл обяд на пенсионирани военнослужещи, ветерани, военноинвалиди и военнопострадали. Изградена е и самостоятелна хотелска част с 2 апартамента и 13 стаи.
За съжаление, през новия век сградата на Военния клуб е преследвана от неблагополучия. На 24 март 2013 г. пожар, предизвикан от късо съединение, изпепели киносалона. Тогава бяха унищожени близо 400 кв. м от вътрешността на сградата, в това число сцената, част от залата и реквизитна стая. Над 1000 кв. метра бяха опушените стени. Всъщност ремонта трябва да извърши местната власт, след като Министерството на отбраната прехвърли терени от старото Сержантско училище за построяването на буферния паркинг. Общинският съвет гласува средства три години след пожара, но той още не е започнал. А в последните няколко години отломки от корнизите често падаха направо върху прилежащите тротоари и създаваха предпоставки за инциденти. Военното министерство отпусна над 230 000 лв. за ремонт на покрива и обрушване на фасадата.
Ана РАЙКОВСКА