Завръщане в миналото: Преди близо 50 години местни археолози откриват съкровище от 3700 монети
Преди близо 50 години местни археолози откриват съкровище край Павликени.
През далечната 1976 г. екипът на Богдан Султов се натъква на заровено керамично гърне в Античния керамичен център. За изненада на всички вътре се разкриват над 3700 сребърни монети.
Гърнето е намерено от двама работници – Стефан Кръстев и Борис Минев. Монетите са римски, предполага се, че са събирани дълго време, защото датират от времето на различни императори, сред които Траян и Веспасиан. Най-старата е от 12 г. след Христа, а най-късната е от 166 г. Изследванията са на нумизмата Марко Цочев, а подробности за находките пише Калин Чакъров, който е бил уредник в павликенския музей, а към момента работи в Регионалния исторически музей.
В своя статия, излязла във в. „Павликенски глас“ през 2016 г., той твърди, че логиката довежда изследователите към предположението, че някой е започнал да заделя от спестяванията си в последните десетилетия на I век сл. Хр. и е поставил последната монета най-рано в 166 г.
По думите му имението, в което са открити монетите, е разположено в м. Върбовски ливади край Павликени. То е основано в края на I век сл. Хр. по всяка вероятност от ветеран от Римската армия, който, след като се е пенсионирал, е започнал вече своя цивилен начин на живот.
Предполага се, че е образувал един от най-големите центрове за производство на керамични изделия. След 166 г. обаче започват нападения на племето на костобоките. Предполага се, че те са унищожили керамичните работилници, а техният собственик в бързината е заровил гърнето с монетите с надеждата, че ще се върне да го изрови. Очевидно това не се е случило.
„До ден днешен находката от Античния керамичен център край Павликени е едно от най-големите сребърни монетни съкровища от римската епоха, открити по време на археологически разкопки в България.
Днес монети от гърнето могат да бъдат видени в Регионалния исторически музей във Велико Търново, а Античният керамичен център край Павликени посреща всеки любопитен посетител, дошъл да чуе тази история и да се запознае с единствения по рода си в България музей на открито от този вид, през цялата година“, споделя в статията си Калин Чакъров.
Михаил МИХАЛЕВ
Снимка: Исторически музей – Павликени