От чистач на тоалетни в Дания нашенец се издигна до предприемач в Чикаго
Тайната на успеха е къртовски труд, споделя Борис Кръстев
ВЪЗМОЖНО ЛИ Е САМО НЯКОЛКО ГОДИНИ СЛЕД КАТО ЧОВЕК Е ОЦЕЛЯВАЛ С 1 ПАУНД НА ДЕН, ВПОСЛЕДСТВИЕ ДА БЪДЕ ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР В УСПЕШНА КОМПАНИЯ В САЩ?
Да, и доказателство за това е удивителната история на 32-годишния Борис Кръстев от Свищов. Младият нашенец преследва упорито и несломимо мечтата си за създаване на свой бизнес в чужбина, преминавайки през всевъзможни изпитания на съдбата. Къртовски труд, храна от кофите за смет и оцеляване в скотски условия са част от препятствията, които вече са зад гърба на свищовлията. Сега пред него е само бляскаво бъдеще, резултат от плодовете на усилията му.
Борис е дете на скромно семейство в Свищов. Късметът му се усмихва и там, където се ражда Алековият пътепис „До Чикаго и назад“, е началната точка на голямото приключение на младия мъж до Ветровития град. След като завършил средно образование в крайдунавската община, семейството му го насърчило да следва в Академията на МВР в Симеоново, но той пожелал развитие в съвсем различно направление. Избрал университет в Дания, чиято система позволява на студентите да съчетават ученето с работа.
Родителите му дават 100 лв. за таксата за изпита за признаване на английския – TOEFL, и оттам нататък цялата отговорност за издръжката му пада на неговите рамене.
Преди да отиде обаче в Дания, първо заминава за Великобритания, където се труди като берач на ягоди, за да събере средства за следването. Налага се да пести от всякакви удобства за нормален живот и по време на престоя си на Острова живее с 1 паунд на ден и дели миниатюрен фургон с още 5 души. Връща се от бригадата с 4000 паунда, които му помогнали да тръгне за Дания. Там започва да учи специалност „Маркетинг и продажби“ в Университета в Хорсенс.
Парите му свършват точно преди Коледа и затова не успява да се прибере за празника при семейството си в Свищов. Няма дори какво да яде и се налага да дебне край кофите за смет, когато хипермаркетите изхвърлят останалата неизкупена през деня пакетирана храна.
Хваща се на работа като товарач на тежки кашони в тамошна фабрика. Въпреки че предприятието се намирало на 10 км от квартирата му и се налагало да изминава разстоянието пеш, бил доволен, че печели пари. В продължение на 6 месеца ставал в 4:00 часа, за да застъпи на смяна в 6:00.
За да се издържа, впоследствие работи в още 13 фабрики, справяйки се с убийствен график и спане през една нощ. Признава, че в онзи период е изчистил 3500 тоалетни, складове и какво ли още не.
Всичко това обаче не му попречило да бъде отличник в университета и да премине курс по датски език. След време се прехвърля във вуза в Орхус, където завършва бакалавър „Мениджмънт и маркетинг“.
„Вече нямах търпение да започна свой бизнес. Бях спестил около 25 000 долара, но обещах на майка да си довърша образованието“, споделя Борис.
Следващият покорен връх за него е магистратура в Орхус по елитна програма, в която има 60 студенти. Написва академична статия за обучението си, която бива публикувана в журнал по мениджмънт. Получава покана за докторантура, но отказва, защото усеща, че вече е дошло време за неговия квантов скок.
Запознава се с българина Борис Борисов, който също иска да развива бизнес.
През 2017 г. новият му приятел го убеждава да напусне работа и да обединят усилия в своя обща компания. Създават фирмата RemoteMore и се налага да работят по 70 часа седмично. Започват да предлагат услуги на други компании за набиране на IT специалисти. Разработват платформа за дистанционно назначаване на служители. Двамата съдружници правят всичко възможно да получат финансиране на проекта си чрез различни програми за инвестиране, но удрят на камък.
Преди пандемията от коронавирус да парализира света, германци от фондацията на медийния магнат Аксел Шпрингер съвместно с автомобилния гигант „Порше“ им подават ръка. Те инвестират в стартъпа RemoteMore 50 000 долара с условието двамата Борисовци да се преместят в Берлин.
В немската столица компанията на нашенците процъфтява и през 2021 г. получават оферта от САЩ за откупване на 73% от акциите на RemoteMore.
Така свищовлията заминава за Чикаго и остава там. Към момента продължава да ръководи фирмата като съдружник с по-малък дял и като CEO изпълнителен директор.
През изминалото лято Борис получава зелена карта заради своя изключителен успех в предприемачеството. След като вече е постигнал голямата си мечта в професионалното развитие, идва ред на следващата част от пъзела, която да му донесе щастие – свое семейство.
Галина ГЕОРГИЕВА
Снимки: личен архив
Как да не се гордееш с такъв сънародник. И казват ти си в чужбина блазя ти. Да те доларите се берат по дърветата по този начин.
Успех във всяко ваше начинание.