30 години специалност „Археология” във ВТУ защитава името на Търновската школа
Учени от цялата страна идват за юбилея
Мащабна научна конференция от 28 до 30 ноември, посветена на 30 години от създаването на специалност „Археология” във ВТУ и на 25-годишния юбилей на едноименната катедра, събира 65 учени от цялата страна в търновската алма-матер.
Всъщност юбилеите отминаха, но ковид пандемията и дългото възстановяване след нея не позволи подобаващото им честване. Затова пък сега интересът от страна на историци и археолози е голям, а и нали повечето са възпитаници на ВТУ…
Откриването на тридневния форум е на 28 ноември от 10 часа в култовата 321-ва аудитория. Мястото е знаково, залата носи името на втория ректор след Александър Бурмов – проф. д. и. н. Станчо Ваклинов, който е доайен на българската средновековна археология и един от радетелите за създаването във Великотърновския университет на привлекателната и винаги будеща любопитство специалност.
В началото на юбилейната конференция, в тържествената част, с почетни грамоти ще бъдат удостоени заслужили преподаватели и служители. Специалност „Археология” е създадена през 1993 г., когато декан на Историческия факултет е проф. Казимир Попконстантинов, през 1997 г. е открита и катедрата със същото име. И двете са негови рожби.
Ръководител на катедра „Археология” от 2019 г. е доц. д-р Росина Костова. „Правим тази конференция, за да почетем колегите си преподаватели, които преди повече от 30 години са ни дали възможност да съществуваме. Набрали са куража да създадат тази специалност само една година след Софийския университет и с много трудности да я поддържат жива, да привлича студенти и да ги вдъхновява. Над 25 випуска вече са завършили за тези три десетилетия – бакалаври, магистри.
Като сложим средно по 10 на випуск, макар че сме имали и по 25 студенти по археология, между 250 и 300 души са завършили нашата специалност. Повече от половината са се реализирали тук, в България. На практика във всеки регионален исторически музей има нейни възпитаници.
Много са и докторантите, които вече са част от Археологическия институт към БАН и неговите филиали. Специално в търновския всички са наши възпитаници. Ние сме буквално на всеки километър и това е много радостно. Искахме да съберем отново учителите с учениците, които продължават традицията и сега са лицето на българската археология”, сподели за „Борба” преди откриването на форума доц. Росина Костова.
През тези 30 години преподаватели и студенти достойно защитават името на старата Търновска археологическа школа, като й дават и настояще, и бъдеще. Това, което прави през 1993 г. проф. Казимир Попконстантинов, е да осъществи мечтата на проф. Станчо Ваклинов, негов учител, да я има специалността „Археология” във ВТУ.
И го прави с много упорство, желание и лишения. И разбира се, с помощта на колеги и приятели не само от Великотърновския университет, но и на съмишленици от Софийския университет, тъй като на практика специалността тръгва с една година разлика и в двата.
„Нямаше никакво съперничество, а взаимна подкрепа и този дух има значение, за да се създадат здрави устои. Така учим студентите и днес. Държавната ни поръчка от 7-8 години е 10 души и я изпълняваме. Така тръгнахме през 1993 г. с първия випуск. Това според нас е мярката, защото влизат мотивирани млади хора, които искат да се реализират в тази професия. А е трудно, свързано е и с учене в залите, и с работа на терен. Не всеки издържа и е по-добре да няма масовка, за да няма и разочаровани хора. А да влизат в „Археология” студенти, които знаят за какво са дошли.
Освен това конкуренцията е голяма в предлагането на специалността. Колко е качествено обучението, е друг въпрос, но на тази писта след нашия и Софийския са вече и Шуменският университет, Пловдивският, Югозападният. При нас има и две магистърски програми – за специалисти и за неспециалисти, завършили други направления. Особено втората е много популярна, макар че ние сме взискателни и не раздаваме лесно дипломите.
Някои от завършилите обаче стигнаха далеч в реализацията си на археолози. Имаме и изключително успешна докторска програма. Можем да се похвалим с 20-ина и повече със степен доктор, получена в нашата катедра само за последните 10 години”, допълни доц. Костова.
Тя счита, че преподавателите от катедрата се справят добре и успяват да задържат водещото място на специалност „Археология” във ВТУ на академичния пазар. Затова е и избирана от студентите всяка година.
Ана РАЙКОВСКА