Образование

Учени дискутираха предизвикателствата пред медиите и влиянието на изкуствения интелект на конференция във ВТУ

Международният форум събра представители на 7 университета и 4 медийни и културни институции от 5 държави

 

Седма международна научна конференция „Медии и комуникации на XXI век“ се проведе на 28 ноември във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“.

Организатор на престижното събитие е катедра „Журналистика и връзки с обществеността“ към Филологическия факултет.

Темата на тазгодишното издание на форума, който бе в хибриден формат, е „Новата нормалност“. Участие взеха 31 утвърдени учени в областта на обществените комуникации и хуманитарните науки, млади изследователи и практици. Програмата събра представители на 7 университета и 4 медийни и културни институции от общо 5 държави.

„В скромните ми представи клишето „нова нормалност“ е оксиморон. Нормализирането на идеи, форми и практики означава тяхното дълбоко вкореняване в обществените представи за правилност, неизменност, задължителност и общовалидност, тяхното „фундаментализиране“ в битието на социума. Затова норма и нормалност са думи с един и същ корен. Обратно – новостта упорито препраща към всичко извън изброеното, като най-важното при нея са неочакваните възможности, които всяка промяна носи.

„Нова нормалност“ е другото име на константната промяна. Но обществата и индивидите днес се задъхват от усилията за непрекъсната адаптация и стават все по-индиферентни, все по-стандартни, както и обратно – все по-непредвидими в реакциите си спрямо всяка следваща „изненада“. Имаме усещането, че се въртим в омагьосан кръг. Може би защото, уморени от толкова промени, хората жадуват за… промяна.

Вътрешната противоречивост на понятието се отразява в разрояващите се смисли, които всеки от нас влага в него, и знака, който му поставяме. Едно обаче е сигурно – новата нормалност най-точно описва духа на неспокойната ни и преситена епоха“, заяви при откриването на конференцията доц. д-р Десислава Андреева Енева, ръководител катедра „Журналистика и връзки с обществеността“.

Конференцията дава възможност на докладчици в четири секции да представят своите научни търсения.

Сред ключовите акценти на събитието са: технологии и изкуствен интелект, социални медии и ефекти на въздействие, нови професионални роли, норми и практики в комуникационните сфери, хоризонти пред комуникационния мениджмънт.

Дискутирани бяха измеренията на информационния безпорядък и предизвикателствата пред медийната грамотност, новите комуникационни, медийни и журналистически теории и модели, динамиката на жанровите формати в журналистиката и публичните комуникации, езикът на медиите и социалните мрежи и глобалните измерения на „диалога“ в съвременния мултикултурен свят.

Експертите говориха и за тенденциите в образованието и специализацията на комуникационните специалисти, четенето и информационното обслужване на бъдещето.

В рамките на втората секция бе излъчено интервю с полския радиожурналист Матеуш Демски, придобил световна популярност през миналия месец с петицията, която инициира срещу заместването на реалните журналисти с изкуствен интелект.

Веселина АНГЕЛОВА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *