ПолитикаУ нас

Българите предпочитат предпазлив бюджет и предпазлива политика

Това сочат данни от телефонен сондаж на агенция „Мяра“

Българите предпочитат предпазлив бюджет и предпазлива политика, показва независим телефонен сондаж на новата социологическа агенция “Мяра“, в която са Юлиана Гальова, Яница Петкова, Светлин Тачев и Първан Симеонов.

Данните от изследването са публикувани на сайта на агенцията.

Сондажът е проведен в периода 21-22 декември 2024 г. сред 800 души и представя мненията на пълнолетното население на страната. Максималното стандартно отклонение е ±3,5 при 50% дялове, 1% от извадката се равнява на около 54 000 души.

Поставени пред избор между правителство с компромиси и нови избори без компромиси, 75,9% избират правителство, 19,4% са на обратното мнение.

Останалите се колебаят. Това са част от изводите от независим телефонен сондаж

В момента служебното правителство се ползва с 33,5% одобрение срещу 50,1% неодобрение и това явно допълнително наклонява везните към редовен кабинет, се посочва в изследването.

При политиците 58,1% срещу 36,2% е неодобрението Бойко Борисов да е премиер, въпреки че партията му е спечелила изборите.

Високо е обаче одобрението към изолиране на Делян Пеевски – 59,3% срещу 35,8% “одобряват изолирането му от консултациите от страна на президента Радев или т.нар. санитарен кордон.

Високи са очакванията към новия председател на Народното събрание Наталия Киселова – 68,4% виждат в нейното избиране шанс. На този етап Киселова трябва да набира разпознаваемост, но явно изборът е подействал обнадеждаващо в политическата криза, е изводът на “Мяра“ от допитването.

Принципното обществено становище е против ново задлъжняване и високи дефицити,

се посочва още в изследването. Перспективата за евентуално увеличаване на данъците плаши. Мнението за оптимизация на публичната администрация е автоматично споделяно.

Обществените нагласи по отношение на публичните финанси са по-скоро за стабилност, а не за харчене.

Поставени пред необходимост да изберат само една от опциите – “по-важно е бюджетът да залага повече на икономическата стабилност на страната“ срещу „по-важно е бюджетът да залага повече на социалното подпомагане за гражданите“, 62,4% избират стабилност, докато 33,3% са на другото мнение. Останалите се колебаят.

Отчетливо мнозинство от 74,6% приема тезата, че страната е изправена пред реална опасност от сериозни финансови сътресения,

са установили при проучването социолозите на “Мяра“. На този фон 85,9% от запитаните споделят мнението, че държавната администрация у нас трябва да се съкрати. Това е практическо обществено единодушие. Експерименталното тестване на отношението към поемане на нови дългове също предизвиква обществен автоматизъм: 78,6% са против.

Опциите не са много – алтернативна идея за повишаване на ДДС, например, води до намаляване на негативизма до 56,4%. Относно данъчни облекчения за ресторантьорите 60,2% от запитаните са против, 32,8%  са “за“.

Идеята за по-рязко увеличение на заплати в силовите ведомства в сравнение с други разделя и по-скоро отблъсква: 50% са негативно настроени, 43,5% – позитивно, от отговорилите в изследването.

Източник: Социологическа агенция “Мяра”

БТА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *