Какво покрива Здравната каса при лечение по клинични пътеки?
НАЦИОНАЛНАТА ЗДРАВНООСИГУРИТЕЛНА КАСА ЗАПЛАЩА 267 КЛИНИЧНИ ПЪТЕКИ, ПО КОИТО МОГАТ ДА СЕ ЛЕКУВАТ ПАЦИЕНТИ В МЕДИЦИНСКИТЕ ЗАВЕДЕНИЯ без психиатриите.
Диагностично-терапевтичните дейности са описани и конкретно разписани за всяка диагноза и включват съответните изследвания, предоперативна подготовка, операция, лечение в болница, минимален болничен престой и др. От здравните услуги могат да се възползват безвъзмездно всички здравноосигурени лица. Единственото, което остава за тяхна сметка, е потребителска такса – по 5.80 лв. за всеки ден болнично лечение, но за не повече от 10 дни годишно.
Хоспитализацията се назначава по преценка на личния лекар или специалист по профила на заболяването, заради което пациентът е потърсил медицинска помощ. Направлението за прием е валидно в срок 30 дни от датата на издаването му и дава право на лечение от избрано от болния здравно заведение за болнична медицинска помощ на територията на цялата страна.
Средствата за лечението се превеждат директно на клиниката, в която е проведена терапията.
В някои клинични пътеки са включени скъпоструващи медицински изделия, които също НЗОК заплаща, като сърдечна клапна протеза, съдова протеза за гръдна и коремна аорта и дистални съдове, стентове, ставни протези за тазобедрена и коленна става, кохлеарни импланти, постоянен и временен кардиостимулатор и др.
В други клинични пътеки приложените медицински изделия са за сметка на пациента. Такива например са очна леща, лапароскопски консумативи, биологично тъканно лепило, медицински изделия за робот асистирана хирургия, апарати за сънна апнея и други. За прилагането на изброените пособия болният бива информиран от лечебното заведение и лекуващия лекар преди извършване на съответната процедура.
Ако пациентът има направление за хоспитализация, но към същия момент от клиниката нямат възможност за прием, от болницата изготвят листа на чакащи. Болните получават пореден номер и дата за постъпване в стационара.
Всяка клинична пътека има минимален болничен престой. Това не означава конкретен срок, след който пациентът трябва да бъде изписан от лечебното заведение, а включва задължителния брой дни, в които пациентът да остане в здравното заведение.
След изписването пациентът има право на два безплатни контролни прегледа. От болницата издават епикриза, която следва да се предостави на личния си лекар, за да продължи да наблюдава здравословното състояние на лицето.
Сн. Pixabay