Водещи новиниОбщество

Спортни предизвикателства като в „Игри на волята“ привличат децата в залата на Красимир Дончев

K GYM не е замислена да копира шоуто, но хлапетата гордо наричат тренировките си точно така

 

ПРОСТРАНСТВО, В КОЕТО ДЕЦАТА МОГАТ ДА КАЛЯВАТ ВОЛЯТА И ТЯЛОТО СИ, СА СЪЗДАЛИ КРАСИМИР ДОНЧЕВ И НЕГОВАТА СЪПРУГА МИХАЕЛА. Двамата са напълнили залата си K GYM със спортни уреди, доста по-различни от тези във фитнес залите. Той е треньорът, а тя е неговата опора и вдъхновение.

Децата често го наричат просто Краси и с възторг разказват, че участват в „Игри на волята“.

„Аз не съм имал за цел да копирам шоуто, но заради някои от уредите и предизвикателствата децата наистина сравняват тренировките тук с „Игри на волята“. А моята основна цел е здравето на децата, тяхното емоционално и личностно развитие“, усмихва се Красимир Дончев и допълва: „Двигателната активност на децата в подрастваща възраст е все по-ограничена. Часовете по физическо възпитание в училище прогресивно намаляват и са недостатъчни децата да натрупат нужното физическо знание. Затова преди две години отворихме залата, в която тренировките са за обща физическа подготовка“.

Лицеви опори, кофички, клекове, набирания, планк, скачане на въже – това са упражненията, с които всяко дете започва тренировките си, когато попадне в залата на Красимир Дончев. Това е базата, обяснява треньорът, след която детето може да започне да се занимава с какъвто спорт си пожелае. И тялото му ще бъде готово за физическите натоварвания.

„Тренираме абсолютно цялото тяло, а и не само него. Тренираме мозъка и психиката на децата, затова си имаме специални вечери за решаване на пъзели.

Тренираме концентрацията и бързината им, съобразителността и умението да реагират правилно и навреме. Освен това аз много разговарям с тях и взимам темите от обратната връзка от родителите. Често те ми споделят, че храненето например е трудна тема вкъщи, затова в залата говорим за храненето преди и след тренировка, за това, че храната може да бъде едновременно и вкусна, и здравословна. Говорим за поведението им на обществени места и разбира се, в местата, където спортуват“, споделя Красимир Дончев, и допълва, че противно на мнението на възрастните, децата са изключително натоварени през деня и неговата цел е те да забравят за напрежението и да се забавляват.

Освен базовите упражнения, които Красимир включва в тренировките, децата имат и няколко предизвикателства – уреди, с които ще започнат да работят, когато тялото им е готово. Едно такова предизвикателство е рибната стълба. Това е фиксирана стойка, по която куражлиите се набират с мобилен лост. Рибната стълба е много популярно препятствие в американското шоу „Американски нинджа“, уточнява Красимир, и обяснява, че набирането става с отскок, за да се захване лостът за следващата точка на стълбата, и така до върха й.

Този уред е все още труден за хлапетата, които посещават тренировките в K GYM, но Красимир Дончев е убеден, че много скоро някои от тях ще започнат да се упражняват и на него. Трасетата, които тренират силовата издръжливост на ръцете и гърба обаче, вече въобще не са проблем за децата. По едно такова трасе малките нинджи стартират с катерене по въже, после минават по въжен мост изцяло на ръце, следват халки и скок на земята.

„Някога ние наричахме този въжен мост „бобъра“, нямам идея защо.

Децата много харесват този елемент от трасето, което в първата си точка, най-високата, е лесно, защото се спускаш надолу. От средата става трудно, защото започваш да катериш нагоре. Много прилича на развитието на всеки човек – тръгваш нагоре, имаш спад, след това отново тръгваш нагоре, пак се засилваш и така. Тези, които идват редовно и по-отдавна, вече с лекота преминават и халките, даже през две вече. А има някои, които смело се засилват, за да се хванат чак на предпоследната халка. А това всъщност е изключително трудно и изисква голяма еластичност и здравина, защото оставаш на една ръка в стартовата позиция“, усмихва се Красимир.

За всеки по-голям празник в календара Красимир и Михаела организират турнири за малките спортисти. Най-добрите стигат до финала, където правят последното упражнение, за да решат кой е най-добрият. В коледното състезание това последно упражнение било т.нар. „римско столче“. „Това е статично упражнение, в което опираш гърба си на стената и свиваш коленете все едно си седнал на стол, но не си. Краката изгарят. Когато за първи път им показах това упражнение, те казаха: „Ооооо, че то е лесно“ и настана голяма забава. Окапаха на втората минута, плакаха, смяха се, стискаха зъби. Някои се скриха в съблекалнята, за да изплачат яда си. Ходих при тях, говорихме, върнаха се и… стояха на римско столче по 7-8 минути“, разказва Красимир. Всяка седмица той прави табло на рекордите и последното актуално упражнение е било именно римското столче. Рекордът е 22 минути и е на Карина.

ЧЕТИРИ ГОДИНИ Е ЧУДЕСНА ВЪЗРАСТ, НА КОЯТО ДЕЦАТА МОГАТ ДА ЗАПОЧНАТ ДА СЕ ЗАНИМАВАТ С ОБЩА ФИЗИЧЕСКА ПОДГОТОВКА, КАЗВА КРАСИМИР, макар че в най-малката му възрастова група има хлапета и на по 3-3,5 г.

Своя група си имат и децата на 6-8 години, както и тези, навършили 9-11. Всички те, независимо дали спортуват някъде другаде активно, започват от базисните упражнения. Това важи и за тийнейджърите, и за възрастните, които влизат в залата за персонални тренировки. „Докато не видя, че могат да правят правилно тези упражнения, които аз смятам, че са важни, не ги пускам към по-сложните. Ако отидат там и не са готови емоционално, могат да се откажат, ако не са готови физически, има опасност за травми“, категоричен е Красимир.

Той е спортен педагог с магистратура за учител по физическо възпитание и спорт. Преди да се посвети на децата и спорта, той започнал да учи счетоводство и контрол в родния си Свищов, но още първия семестър разбрал, че сърцето му не е там. Затова, докато завършвал образованието си в академията, изкарал курс и защитил документ за фитнес инструктор. Първата си зала създал именно в Свищов, след което любовта го довела във Велико Търново. Михаела Петрова го насърчила и тук да се върне към любимото си занимание и така се появила залата K GYM, в която първите си стъпки прави и второто им дете. Малчуганът е само на няколко месеца, обаче със завидно любопитство е започнал да изучава уредите.

Сашка АЛЕКСАНДРОВА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *