Великотърновецът Стефан Дичев създава списание „Космос“ през 1962 г.
Превеждан е на английски, немски, руски, испански и френски
105 години от рождението на известния български писател Стефан Дичев се навършиха на 9 януари. Роденият във Велико Търново автор ще остане в историята като един от най-отдадените на словото творци.
Той завършва Мъжката гимназия „Св. Кирил“ в старата столица, а след 9 септември работи като редактор. През 1962 година става основател на списание „Космос“ и е негов главен редактор чак до 1990 г. В периода 1968-1973 г. писателят е директор на издателство „Народна култура”. Стефан Дичев е член на Съюза на българските писатели, на Съюза на българските журналисти, на Съюза на българските филмови дейци и на други организации.
На 9 януари отбелязваме 105 г. от рождението на бележития ни съгражданин Стефан Николов Дичев – писател и сценарист, заслужил деятел на културата.
Стефан Николов Дичев е роден през 1920 г. в семейството на дограмаджията Никола Дичев Йонов. След гимназия следва строително инженерство в Чехия, но през 1943 г. завършва право в Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски”.
Една от основните теми в творчеството на писателя Стефан Дичев е историята. Издава романа „За свободата”. Следват „Рали”, поемата „Първа българска легия”, „Пътят към София”, „Младостта на Раковски”, „Ескадронът”, киносценария „Демонът на империята”, „Крепости”, „В лабиринта”, „Съдбоносната мисия”, „Среща на силите”, драматургичният сценарий „Отвъд отчаянието”, сценарий за тв театър „Суровото време”, „Подземията на Сен Жан д’Арк”, „Завоевателят на миражите“ том 1 и 2 и много други.
Освен художествена проза Стефан Дичев пише либрета на опери – „Тракийски идоли” от Марин Големинов, „Неда” от Жул Леви, пиеси и стихотворения.
Негови книги и отделни произведения са превеждани на английски, немски, руски, испански, френски и др. езици. Съпругата на писателя – художничката Лиляна Дичева, е илюстратор на някои от романите му.
Умира на 27 януари 1996 г., точно когато работи върху третата част на трилогията си „Завоевателят на миражите”, посветена на Александър Македонски. Личният литературен архив на писателя се съхранява в център „Българистика” на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий”.
Михаил МИХАЛЕВ
Информация: РБ „П. Р. Славейков“
“Пътят към София” също както “Време разделно” е написан от Фани Попова-Мутафова.