На 30, 31 май и 1 юни ще е тринадесетият Събор на овцевъдите
Под надслов „Поминък, традиции и фолклор за бранша и цялото семейство!“ ще е тазгодишното тринадесето издание на Националния събор на овцевъдите в България.
Той ще се проведе на 30, 31 май и 1 юни 2025 г. край Петропавловския манастир до Лясковец.
Тридневното събитие по традиция ще представи постиженията в бранша пред максимално широка аудитория и ще скъси веригата производител – потребител на истинската, чиста българска фермерска храна. Съборът ще е наситен с много преживявания и емоции за почитателите на народния бит, фолклор и кулинарни традиции е ще предложи незабравими емоции за цялото семейство.
Разнообразието на автохтонни, местни и редки породи овце и кози, отглеждани у нас, ще бъде представено в три мащабни специализирани изложения на площ от над 1300 кв. м. Край Петропавловския манастир ще има изложение на селскостопанска техника, оборудване, фуражи, специализирана литература и медикаменти за животновъдството, както и информационен щанд на земеделското министерство.
На събора ще могат да се видят изложби на овчарски кучета и работа с тях, елитни коне, магарета, камили и други редки животни.
Фермери от цялата страна ще мерят сили в атрактивни състезания по ръчна стрижба, доене, обезкостяване на агнета, майсторско рязане на овчи суджук, теглене на товари от коне тежковози. Отново ще се търсят екземплярите с най-дълъг косъм от порода „Калоферска дългокосместа коза“, а в състезанието за най-тежък коч наградата ще е 1000 лева.
Тридневното изложение на фермерски продукти от овче и козе мляко и месо ще е под мотото „Българските храни от български суровини“. За втори пореден път производителите ще могат да получат отличителен знак за качество, който ще бъде присъден на специалния конкурс за най-хубаво сирене, кашкавал, кисело мляко и оригинален продукт от овче/козе мляко.
По време на събитието ще има зони за директни продажби с качествени биохрани и напитки, празничен курбан, демонстрации на старовремска кухня и на стари български рецепти за млечни храни, чевермета, разнообразни кулинарни зони, изложение на занаяти, народни веселби, кукери и гайдари.
Над 3000 изпълнители самодейци от всички етнографски области ще се включат в съпътстващия събора Национален фолклорен конкурс „Заблеяло ми агънце“, който ще се проведе на две сцени. За запалените по българските народни ритми ще има хоротеки, а вечерите ще завършват с вълнуващи концерти и мистичните танци на нестинарите.
Старият бит и традиции от различни краища на страната ще оживеят в етновъзстановката „ЧифликЪт“. Там ще могат да се придобият умения в безплатни артработилници и демонстрации.
Интересни занимания, пленери и образователни игри очакват най-малките посетители в традиционната за събора Детска творителница. Тук ще бъдат подредени и творбите от Националния конкурс „Нарисувай“ за детска рисунка, посветена на овцевъдството и празника Гергьовден. В Деня на детето – 1 юни, специално за малчуганите за първи път на събора ще бъдат организирани детски фермерски игри – носене на кисело мляко с лъжица, търкаляне на тиква, ронене на царевица, скачане с чували и др.
Националният събор на овцевъдите в България се провежда ежегодно край Патропавловския манастир от 2011 година. Всяко издание на събитието привлича над 250 000 посетители от цялата страна.