Водещи новиниИкономика

60 млн. инвестиция и 150 работни места в птицеферма за 1,15 млн. кокошки край Велико Търново

Калина Широкова: „Ако има миризма, тя е от наторяването на земеделските земи от арендаторите, партия яхва проблема и го използва, за да извлича дивиденти“

 

ЕДНА ОТ НАЙ-ГОЛЕМИТЕ ИНВЕСТИЦИИ, СВЪРЗАНИ С ПРОИЗВОДСТВО НА ЧИСТИ ХРАНИ, Е ПЛАНИРАНА ЗА РАЙОНА КРАЙ ДЕБЕЛЕЦ. ВЛОЖЕНИЕТО Е НА ЗП „КАЛИНА ШИРОКОВА“ И ПОЕТАПНАТА МУ РЕАЛИЗАЦИЯ ЩЕ НАДХВЪРЛИ 60 МЛН. ЛВ.

Тя планира разширяване на съществуваща птицеферма до достигане на капацитет от над 1,15 млн. кокошки.

птицеферма

Освен допълнителните приходи от данък сгради и такса смет за общинската хазна, както и данъците за държавния бюджет, начинанието ще осигури и близо 150 добре платени нови работни места за региона. Независимо от ползите обаче начинанието среща и отпор от определени общности, което е нормално, убеден е земеделският производител. Според самата Широкова случващото се политизира и използва за извличане на политически дивиденти от една от партиите. Като доказателство за това тя изтъква и факта, че в сформирания инициативен комитет срещу реализация на тази птицеферма влизат партийни активисти, както и кандидати на същата формация. Излъчен от нея народен представител пък неколкократно е сипел закани и даже направил парламентарно питане, от което става ясно, че… проблем няма. „Типично е за тях- създават изкуствена психоза, нагнетяват напрежение, плашат хората, за да се явят и извлекат ползи, смятат, че така ще ги харесат и заобичат“, обобщава инвеститорът.

 

МИРИЗМАТА Е ОТ НАТОРЯВАНИЯТА, А НЕ ОТ ФЕРМИ КАТО МОЯТА

 

Един от дискусионните моменти е миризмата на тор, която се усеща, особено в летните месеци. Анализи на местната екоинспекция вече доказаха, че тя идва от третирането на посевите от земеделските производители в района на Присово, Леденик, Шемшево, Килифарево и т.н., за което даже се получават и субсидии. Европейският съюз и българската държава стимулират финансово използването на животински тор, като алтернатива на химическите препарати. Малцина обаче осъзнават това и често като източник са набеждавани невинни производители. „При нас казусът „миризма“ не съществува.

Имаме договор за изкупуване на тора с наши контрагенти от Пловдив и всичките налични количества отиват при тях като суровина за торове и подхранване на почвата, както и гориво за мощности за когенерация. Доста от инвестицията ни е в складова база за отделно съхранение на тор и няма как да бъде неприятна за обонянието. В миналото при в пъти повече АПК-та, ферми и производители, както и частни стопани е имало много повече миризми, но никой не е реагирал остро“, обобщава Широкова.

 

НОВАТА ПТИЦЕФЕРМА НЕ ЗАСЯГА ЗАЩИТЕНИ ЗОНИ

 

 

Имотът, предмет на инвестиционното предложение, не попада в границите на защитена територия по смисъла на Закона за защитените територии, както и в границите на защитена зона от екологичната мрежа „Натура 2000“. Най-близко разположената защитена зона е BG0000282 „Дряновска река”, която е на повече от 600 метра, сочи докладът, предоставен на РИОСВ – Велико Търново. На двойно по-голямо разстояние, и то по права линия, се намират и първите сгради в регулацията на близкия град Дебелец – стадионът и инфраструктурата му.

Според екологичната експертиза инвестицията няма да предизвика безпокойство, прогонване или смъртност на растителни и животински видове, предмет на опазване в защитената зона, и до намаляване на благоприятното им природозащитно състояние.

Към момента на подаване на инвестиционното предложение дружеството има издадено Комплексно разрешително N 545-Н1/2021 г., съгласно което е разрешена експлоатацията на 11 броя халета – от 1 до 11, с общ капацитет 549 992 бр. места.

Реализирането на ИП предвижда промяна в работата на инсталация, разрешена с Комплексно разрешително N 545-Н1/2021 г., и в тази връзка след приключване на процедурите по реда на глава шеста от ЗООС операторът е длъжен да информира компетентния орган по чл. 120, ал. 1 от ЗООС за планираните промени в работата на инсталацията.

5 thoughts on “60 млн. инвестиция и 150 работни места в птицеферма за 1,15 млн. кокошки край Велико Търново

  • Първоначалния план беше торта от пилетата да се преработва на място и да се произвежда биогаз и т.н., че даже и да се кара от другаде за преработка. Срещу това скочиха хората. Нещо ми се струва, че това ще бъде реализирано на по-късен етап за бъдат поставени жителите на Дебелец пред свършен факт. А това не трябва да се допуска, защото покрай такова производство смрадта наистина е зловеща и преобладаващите ветрове ще откарват всичко към Дебелец. И който не вярва може да отиде да „помирише“ същата такава инсталация в Нова Загора на изхода на града към магистралата. Има бензиностанция Петрол. Спрете там и подишайте чист въздух. Или поне да сте наясно какво ще бъде в Дебелец ако се позволи такова нещо да се направи.

    Отговор
    • Ами да се превърнем в джунгла без производство, та да се надишате най-накрая, но тогава интересно ще ми е, кой ще ви плаща пенсиите или си въобразявате че парите за тях се берат по дърветата.

      Отговор
      • Нека има производство но защо да е навряно в населените зони.Ей планината нека си гледа кокошките далече от хората.Ама пуста печалба и транспортни разходи…Те бедните ще търпят на всичко ама да видим докога.

  • Ами дай да натикаме всички вредни производства около В.Търново, че да има работа за отровените хора. Страшна логика! При условие, че има толкова обезлюдени райони, защо наистина точно тук? Защо всички производства се позиционират в Севлиево, а тук не се допускат? Но на Шарлопова пилетата се допускат! Не се търсят квалифицирани кадри, а се търсят риначи на коришки. От тов али им анужда В.Търново?

    Отговор
  • Широкова да декларира, гарантира и обезпечи предварително, че засмърди ли, в определен – то не много дълъг срок – ще разкара всичко до гола поляна. Свидетели – трима местни жители /като по царско време, ама когато царят е бил на Царевец/. Да видим, дали и стиска дупцето. Иначе обещания много, приказки и омайвене без край… Кокошки… това знаете ли как смърди бе!

    Отговор

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *