Водещи новиниОбщество

С нощни разходки с лодки по Янтра привличали туристи в миналото

 

През 30-те години на миналия век старостоличани са подвластни на идеята за превръщането на града във водеща туристическа дестинация.

Отчита се обаче, че само наличието на старините, макар и ползващи се “с авторитет и много обич сред сънародниците ни”, не са достатъчни, за да се привличат “достатъчно нашите, и особено чуждестранните гости”. Търновската дружба “Трапезица”, чието седалище е в София, с недоволство констатира, че на столичната улица “Леге” са експонирани много рекламни снимки на Сливен, Малко Търново и други селища, но не и на Велико Търново. Това се оценява като огромен пропуск и се препоръчва не само в София, но и в други големи градове, на първо място от които Варна, “да се поставят снимки нови, които не са банални, които не ще срещнете в учебниците… И под всяко табло да се пише, че има удобства, че действително е евтин животът, да се съобщи таксата по влака от тоя пункт до Търново”.

Великотърновци, живеещи в столичния град, са убедени, че само с рекламирането на родното селище и неговите околности със снимки, “па макар те и прелестни”, няма да се привлекат и най-вече задържат за по-дълъг период повече туристи, а “да не да говорим те да повторят идването си и пребиваването си отново и отново”. За целта е необходимо да се осъществяват и редица други мероприятия. Едно от тях е да се направят и поддържат градини и паркове, особено в района на Света гора. Задължително условие е и поправката на тесните и криволичещи търновски улици, но през 30-те години на XX век се залага преди всичко на ремонта на Главната улица.

“Само тоя, който не е правил нощни разходки с лодка по Янтра, не може да схване нейната прелест.

Най-добре ще е тя да се използува като плавателно-къпателен басейн. За това е необходимо (и ние много държим на това) да се почиства постепенно дъното на реката. Ако язът при турския мост не е нужен, да му се направи пробив до 2-3 метра, така ще имаме басейн от баня “Баш хамам” до Асенова махала. Ако се разчисти между островчетата при Боруна, ще се създаде втори басейн от яза при “Баш хамам” докъм Стамболовия мост”, съветват великотърновците, живеещи в София, общинските власти. И препоръчват на кмета да отдаде определени участъци под наем на Българския народен морски сговор – клон Велико Търново, който да се грижи за лодките и за плажа и така да “се избият” направените от Общината разходи.

Янтра
В миналото река Янтра била плавателна.

Подобряването на “шосейните пътища около града за един автомобилен спорт, всички игрища (и създаване нови) за други спортове ще задоволи чужденците, ще забавлява гости и търновци”, убедени са както жителите на Велико Търново, така и обитаващите други градове старостоличани.

Членовете на дружба “Трапезица” лансират идеята и за развитието на зимен спорт, създаването не само на обикновени пързалки, но и на ски турнири.

Дори нещо повече, те смятат, че Велико Търново може да стане център на Всебългарски национални ски турнири на любителска база, стига Общината да прояви нужната находчивост.

За оформянето на привлекателен за туристите, а и за жителите град се обръща внимание и на необходимостта от залесяване и подходящо осветление. “Добре ще е при поставянето на нови електрически стълбове, особено в старата част, без да се пречи на доброто осветление на улицата, да се съблюдава щото тая светлина да се вижда от извън града. Целта е ясна: градът и през късна нощ да изглежда както кога всички лампи из домовете светят. Защото това е нощната красота на Велико Търново”, категорични са болярите.

Жителите на старата столица са убедени, че ако изложените инициативи се реализират, всички скоро могат да се поздравят с успеха и с гордост да кажат: “Ние имахме амбицията да направим града си най-големия туристически център на България и на Централните Балкани. И ние успяхме. Елате ни вижте”, четем в общински вестник “Велико Търново” от 18 юни 1931 година.

Тодорка НЕДЕВА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *