Водещи новиниОбщество

Добиват 18 000 кубика дървесина от изсичането на над 1000 декара изсъхнали борове край Велико Търново

Инж. Йордан Бобонков, директор на ДГС „Болярка“: „В горите не могат да се използват химикали, залесяваме постепенно“

 

ПРОЦЕСЪТ НА СЪХНЕНЕ НА БОРОВИТЕ ГОРИ КРАЙ ВЕЛИКО ТЪРНОВО, И НАЙ-ВЕЧЕ В ЗЕМЛИЩАТА НА СЕЛАТА АРБАНАСИ И ШЕРЕМЕТЯ, ПРОДЪЛЖАВА.

След среща и дискусия на експерти от различни ведомства миналата есен се взе решение за премахване на болните дървета. Проблемът стана повод за дискусия на съвещание на експерти лесовъди.

Срещата се проведе във Велико Търново. В нея се включиха директорът на Лесозащитна станция – София, инж. Венцислав Георгиев, експерти от ведомството, служители на Регионална дирекция по горите – Велико Търново, Северноцентрално държавно предприятие – Габрово, представители на държавни горски и ловни стопанства, общински горски предприятия, както и лесовъди на частна практика.

Горските специалисти изразиха тревога заради необратимите процеси. Те посочиха, че причините за загиването на дърветата са много и комплексни. Изразиха мнение, че проблемът се задълбочава от кумулативното натрупване на множество неблагоприятни фактори – екстремни летни температури и продължителни засушавания през няколко последователни години, извънредно силна и едра градушка, причинила повреди по короните на дърветата и дълбоки наранявания на кората, през които са проникнали гъбни заболявания, бедните месторастения, плитките почви в района и други.

Лесовъдите бяха категорични, че е необходимо спешно премахване на изсъхналия дървослой, за да не се допусне превръщането на района в център на разпространение на болести и вредители. Отстраняването ще намали и риска от пожари.

ГОРСКИТЕ СЛУЖИТЕЛИ ТОГАВА ПРИЗОВАХА ЗА КООРДИНИРАНИ УСИЛИЯ НА ВСИЧКИ СОБСТВЕНИЦИ И ИНСТИТУЦИИ ЗА РАЗРАБОТВАНЕ НА СЪВМЕСТНА ПРОГРАМА ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ на засегнатите площи и обезпечаването й със средства, работна ръка и посадъчен материал.

„Към момента са одобрени за изсичане около 1000 декара гори и това е близо 18 000 куб. м дървесина. Процесът на отстраняване на засегнатите растения стартира през октомври миналата година. В момента дейността продължава и тя се извършва от специализирани фирми с техника“, съобщи инж. Йордан Бобонков, директор на Държавно горско стопанство „Болярка“ – Велико Търново.

Той допълни, че паралелно с това се извършва непрекъснато обследване на засегнатите от съхненето територии.

През идната седмица ще пристигнат специалисти от Лесозащитна станция – София, и със служители от Регионалната дирекция по горите – Велико Търново, ще извършат щателни огледи и борове, които са поразени, ще бъдат предложени за изсичане.

На въпрос къде се пласира добитата иглолистна дървесина, инж. Бобонков обясни, че основно се изкупува като суровина от дървопреработващото предприятие „Кроношпан – България“ ЕООД във Велико Търново.

Има и фирми, които купуват количества за производството на пелети. Строителната дървесина пък се продава чрез тръжни процедури, в които участват големи производители на различни изделия.

„Има пазар за изсечената дървесина, процесът върви, но трябва време и не може да стане изведнъж“, посочва инж.Бобонков.

Запитан дали пагубното съхнене ще бъде овладяно с изсичането на болните борове, или трябва горските масиви да бъдат обработвани със специални препарати, инж. Бобонков подчерта, че в горите не могат да се използват химикали.

„Сертифицирани сме по европейски стандарти и това е недопустимо. Това, което съхне, го отстраняваме. Специалистите постоянно наблюдават териториите и определят доколко е напреднал процесът и колко насаждения трябва да бъдат премахнати“, обясни инж. Бобонков.

Той уточни, че експертите са установили, че най-засегнати са горите в районите, където на 12 юни миналата година мина унищожителна градушка. Природното явление оказало голямо влияние за унищожаването на горските масиви. Ледените късове са изпочупили младите леторасли на иглолистните дървета и след това започнало масово и интензивно съхнене. В района на градушката изсъхването е на 100%, а на места като Хаинбоаз и други планински райони този процес не е така масов. Съхненето на боровете там е предизвикано предимно от корояди и гъбични заболявания по растенията.

„НАШИТЕ НАРЕДБИ ДАВАТ ПРАВО ДА СЕ ЗАСАЖДА ГОРАТА ДО 3 ГОДИНИ ОТ ИЗСИЧАНЕТО, КЪДЕТО МОЖЕ ДА СЕ НАСТАНИ ЕСТЕСТВЕНА ШИРОКОЛИСТНА РАСТИТЕЛНОСТ. Ще оставим да протече този естествен процес, защото иглолистните видове са пионерен вид и дават основа за прорастване на широколистни дървесни видове. Нямаме капацитет да извършим интензивно залесяване на такава огромна площ. Невъзможно е 1000 декара да бъдат залесени за година-две. Липсва работна ръка, няма и достатъчно материал за засаждане“, разясни инж.Йордан Бобонков.

По думите му вече са започнали залесителни дейности край пътя до Арбанаси. Засадени са отново иглолистни видове, предимно чер бор, защото той расте бързо и ще бъде ползван като интензивна култура до около 30 години и след това отново предстои изсичане и залесяване.

дървесина

„Работим и по програма за залесяване съвместно с наши румънски партньори, с Областната управа и Регионалната дирекция по горите във Велико Търново. На 17 февруари ще подадем подготвените документи за тази дейност. Очакваме одобрение“, информира инж. Йордан Бобонков.

Веселина АНГЕЛОВА

2 thoughts on “Добиват 18 000 кубика дървесина от изсичането на над 1000 декара изсъхнали борове край Велико Търново

  • Как така изсъхнаха в най-апетитните места покрай Търново ? Къде отива дървесината да няма нова селекция от ,,вносен“ чам в Кроношпан ?

    Отговор
  • Значи 50 години ще гледате с микроскоп как върви растежа. И няма да си помисляте за гори и екосистемите им изцяло – насекоми, птици, чакали и т.н. За голяма радост ще карате на фантазии.

    Отговор

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *