Водещи новиниОбразование

Виктория Великова е най-младата новоназначена учителка в областта и няма сила, която да я откаже от професията

23-годишната преподавателка нарича будители всички хора, които пазят българския език

 

23-ГОДИШНАТА ВИКТОРИЯ ВЕЛИКОВА Е НАЙ-МЛАДАТА НОВОНАЗНАЧЕНА УЧИТЕЛКА В ОБЛАСТТА ПРЕЗ 2024 Г. Тя получи специална грамота от Регионалното управление на образованието и беше отличена за смелостта да се отдаде на учителската професия още в началото на своя професионален път.

Виктория Великова е родом от Златна Добруджа, израснала е в малкото градче Генерал Тошево, където завършва и средното си образование. Своята диплома тя получава от Професионалната гимназия по земеделие „Тодор Рачински“.

След това решава да продължи образованието си във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. Избира учителската професия, защото обича да работи с деца. Освен това е от учителско семейство и още като дете мечтаела да застане пред учениците. Когато играела с куклите, си представяла как е тяхна учителка, а те – нейни ученици. Впоследствие започнала така да учи уроците си за училище. Влизала в ролята на преподавателка и трябвало да разкаже урока на учениците си. Така под формата на игра учела с лекота.

ВЪВ ВТУ ИЗБИРА СПЕЦИАЛНОСТТА „ПРИЛОЖНА ЛИНГВИСТИКА. БЪЛГАРСКИ И АНГЛИЙСКИ ЕЗИК С ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ“. А впоследствие завършва и модул за придобиване на професионална квалификация за учител. Широкоспектърната специалност й дава възможност бързо да си намери работа.

Тя открива своето призвание в Професионалната гимназия по аграрни технологии „Цанко Церковски“ в Павликени. По този начин съдбата я свързва с училище, което до голяма степен прилича по профил на гимназията, която е завършила.

За краткото време в Павликени тя придобива сериозни умения в преподаването, а според нея образованието в училището е на високо ниво. По думите й това се дължи на отлично подготвените специалисти, които се стремят да осигурят най-доброто за учениците.

ВИКТОРИЯ ВЕЛИКОВА Е КАТЕГОРИЧНА, ЧЕ ЗА ЕДИН МЛАД УЧИТЕЛ Е НЕОБХОДИМО ДА ЖЕЛАЕ РЕАЛИЗАЦИЯ В СФЕРАТА, ДА БЪДЕ ДОСТАТЪЧНО АМБИЦИРАН И ДА БЪДЕ ТЪРПЕЛИВ. За нея обаче най-важното е човек да усеща професията като призвание. Самата тя чувства учителството по този начин и срещата с учениците я зарежда положително. Затова младата учителка отдава енергията си във всеки час.

Интересна е нейната теза за съвременните будители. Тя нарича по този начин всички хора, които подтикват децата да учат български език и да пазят родните традиции. За нея будители са онези, които разпространяват българското слово навсякъде по света, създават български училища и школи.

И МАКАР ВИКТОРИЯ ДА Е ОТСКОРО В УЧИТЕЛСКАТА ПРОФЕСИЯ, ТЯ Е ЗАПОЧНАЛА ДА РАЗПОЗНАВА НЯКОИ ОТ ПРОБЛЕМИТЕ В РОДНОТО ОБРАЗОВАНИЕ.

Според нея един от тях е отношението на част от семействата към учебния процес. По думите й има родители, за които образованието не е ценност. Разбрала е, че възрастните често се намесват в прикриването на отсъствия на децата си. А според нея това води до сериозна липса на мотивация и затруднява реалния напредък на учениците.

Виктория Великова е убедена, че на учениците в началния етап се дава излишна привилегия, а именно да не повтарят клас, ако не се справят с учебния материал. За нея това изглежда като добра практика за социална интеграция, но по думите й в действителност тя често води до натрупване на значителни пропуски в знанията. Младата учителка е категорична, че тези пропуски се оказват сериозни бариери за учениците в прогимназиалния и гимназиалния етап. Тази нейна теза се потвърдила и след разговорите с по-опитни нейни колеги, които били на същото мнение.

Затова Виктория вярва, че ако се обърне повече внимание на тези проблеми, може да се постигне значителен напредък в образователната система.

А ПЛАНОВЕТЕ НА НАЙ-МЛАДАТА УЧИТЕЛКА ЗА БЪДЕЩЕТО СА СВЪРЗАНИ НА ТОЗИ ЕТАП ЕДИНСТВЕНО С ПАВЛИКЕНИ, КЪДЕТО ТЯ СЕ ЧУВСТВА УДОВЛЕТВОРЕНА. Самата тя е убедена, че в България има доста добри перспективи за младите учители. Като такива тя определя възможността да участва в различни проекти и програми, които да я обогатят в културен и професионален аспект, както и опцията да се възползва от редица обучения, които са изключително полезни за нейното развитие.

Виктория Великова е категорична, че в момента няма сила, която да я откаже от учителската професия. Чувства, че това е съдбата й, затова работи с желание и е убедена, че именно това е най-важното – човек да е удовлетворен от работата си.

А хобито на младата учителка е да рисува. Освен това много обича да чете книги на различна тематика – от любовни романи до криминалета и мистерии.

Михаил МИХАЛЕВ

Снимки: Личен архив

2 thoughts on “Виктория Великова е най-младата новоназначена учителка в областта и няма сила, която да я откаже от професията

  • Как за толкова време се завършва тази специалност?
    Четири специалности в една?

    ВЪВ ВТУ ИЗБИРА СПЕЦИАЛНОСТТА „ПРИЛОЖНА ЛИНГВИСТИКА. БЪЛГАРСКИ И АНГЛИЙСКИ ЕЗИК С ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ“.

    Браво!

    Отговор
  • Не мога да се съглася с изложеното мнение. Ако приемем тезата, че учениците в начален етап трябва да повторят класа при затруднения с учебния материал, това би означавало, че значителен процент от децата – приблизително 70%, ако вземете за пример затруднение с математиката – трябва да бъдат оставени в същия клас. Подобен подход е неефективен и не отговаря на съвременните педагогически принципи.

    Изследванията в областта на образованието показват, че задържането на учениците в същия клас не води до значително подобряване на техните знания, а по-скоро нараства рискът от демотивация, ниско самочувствие и отпадане от училище (Jimerson, 2001). Вместо това, ефективните образователни системи прилагат диференцирано обучение и допълнителна подкрепа за учениците, за да се справят с пропуснатите знания в знанията, без да бъдат показвани с повторение на класа.

    Вместо това да приемаме повторението като решение, е необходимо да се реформира образователната система чрез прилагане на индивидуален подход, допълнителни ресурси за подкрепа и съвременни методи на преподаване. Тези стратегии са показани за успешни преодоляване на обучителните затруднения и осигуряват добра интеграция и развитие на учениците.

    Отговор

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *