ОбразованиеОбщество

Голямо село повежда кампания за спасяване на училището си

Училище в голямо великотърновско село, с добре поддържана и постоянно обновяваща се база, може да опустее, ако за следващата учебна година приемът е нулев.

Сега в ОУ „Христо Смирненски” в Самоводене се обучават 26 деца от първи до седми клас, разпределени в 4 паралелки. Слети са първи с четвърти клас, децата са 7 на брой, втори с трети с общо 8 ученици и пети с шести с 5 деца. Седми клас е самостоятелен и учениците, 4 на брой, са подготвят за матури.

На практика „абитуриентите” така и така ще излязат от училището и ако няма попълнение от първокласници, положението му става критично и може сериозно да се заговори за закриването му.

Такава вероятност все още съществува, макар амбициозната директорка Грета Георгиева да е настроена позитивно. Поводи за оптимизъм й дава предварителната среща, провела се преди дни, с родители на 8 бъдещи първокласници, макар че децата в тази възраст в селото по постоянен адрес да са 14. Ако поне те се запишат, ще може да се сформира самостоятелна маломерна паралелка с разрешение на РУО – Велико Търново. „Все още нищо не е сигурно, записванията са през май и дотогава ще треперим. Това, което видях на срещата, е, че родителите са по-скоро склонни да поверят децата си в нашето училище, макар тепърва да комуникират помежду си и да преценяват какво да правят. Повечето казваха: „Дайте да опитаме! Пък и винаги можем да си запишем децата в големия град, ако толкова желаем”. Разгледаха базата и останаха приятно изненадани. Уверих ги, че участваме във всички състезания, спуснати от МОН, че развиваме и допълнителни извънкласни дейности, на този етап – по народни танци и математика.

Сдружението „Движение на просветителите”, което е поело шефство над училището, всеки петък организира работилнички по изкуства по проекта „Златен век”, на който сме партньор.

От следващата година световната рекордьорка Антоанета Селенска ни е обещала, че ще има и спортни дейности напълно безвъзмездно от нейна страна. С анкета сред родителите ще проучим какво ще искат да тренират учениците ни. В моите очи нещата трябва да се случат и да вдигнем това училище като феникс от пепелта. За това съм дошла тук”, заяви за „Борба” директорката, която е на поста от 4 месеца.

В последните години броят на учениците в ОУ „Христо Смирненски” не надвишава 30. Според Грета Георгиева в малкото деца има и нещо положително, защото се обръща персонално внимание на всяко от тях и индивидуалната работа е в пъти повече. А и учителите се справят чудесно с материала. Децата са задружни, познават се добре и между тях няма злоба и омраза.

Все пак да се работи в слети паралелки, си е предизвикателство и е доста сложно, но програмата е изготвена така, че примерно, ако първи клас има час по български език и литературата, това учат и четвъртокласниците. Когато предметите не съвпадат, госпожата, която води занималнята, поема първокласниците, а четвъртокласниците карат редовния час.

„Повели сме сериозна кампания. Каним хората да разгледат училището, говорим с тях. А ние много можем да дадем на учениците. В момента обновяваме базата, текат ремонти – боядисване, поставяне на нова дограма. Работим, за да могат децата да се чувстват добре”, допълва Грета Георгиева, която не може да си обясни защо родителите не ги записват при тях, а пътуват всеки ден. Особено тези, които работят в селото, защото има и такива случаи.

 

ЗАПАЗВАНЕТО НА УЧИЛИЩЕТО Е ЛИЧНА КАУЗА НА КМЕТА ВАЛЕНТИН КЪНДЕВ

 

Обградил се е с група съмишленици – Антоанета Селенска, Владимир Николов, Димитър Манолов, сдружението „Движение на просветителите”. В екипа е и проф. Рени Коцева, знакова преподавателка от Педагогическия факултет на ВТУ. Всички помагат с каквото могат. Финансова подкрепа оказват и местни фирми. „Опитваме с наши средства и на спомоществователи да направим училището привлекателно. Но първата ни задача е отново да го популяризираме, както и изтъкнатите му възпитаници, сред които е чл.-кор. Петър Гецов, директор на Института за космически изследвания и технологии към БАН. И ред други. То сега като че ли е забравено от самоводчани. Правим всичко възможно да върнем децата в селото. Защото и в детската градина проблемите се задълбочават. От над 100 деца на възраст до 7-и клас, които живеят в Самоводене, в местното училище учат само 26.

Останалите посещават учебни заведения във Велико Търново, Горна Оряховица и Първомайци.

А в силните години от първи до осми клас са учили над 400 ученици. През последните години досега не е работено достатъчно с родителите, за да бъдат убедени те, че трябва да запишат тук децата си. Проблемът е неглижиран, включително от учителския колектив, за да се стигне до това състояние. Доколкото имам информация, великотърновските основни училища „Бачо Киро” и „Св. Патриарх Евтимий” „поглъщат” нашите деца като топъл хляб. Не са малко тези с фиктивни адреси, за да се изпълни условието за уседналост 3 години и да може да се запише детето в желаното училище в друго населено място. От това страда и Самоводене, защото за редица проекти, включително инфраструктурни, се изисква по-голям брой жители. Губи и местното училище, което също не може да кандидатства и да печели проекти, защото в него трябва да учат минимум 75 ученици”, споделя с болка кметът.

Според Валентин Къндев на жителите на селото им липсва достатъчно самочувствие и донякъде се срамуват, че детето им учи на село. Забравили са, че училището в Самоводене има 200-годишна история, и не мястото е от такова значение, а желанието за учене и умственият капацитет. Всичко е в ръцете на самите самоводчани и от тях зависи дали искат, или не да го има.

Ана РАЙКОВСКА

One thought on “Голямо село повежда кампания за спасяване на училището си

  • родителите са в правото си да търсят по9добро образование за децата. на сайта на това училище няма информация за учителите които ще обучават децата /образование , професионален опит и т.н./От тях се иска да подготвят децата за елитните училища след 7-ми клас.Сменят се непрекъснато Учители ,а и училищата станаха търговски дружества /има деца – има заплати/.
    Излиза отличник ,като отиде в града – последен в класа.Владо Николов като беше директор , защо не си го направи филиал – и да изпраща опитни педагози на село , а отмъкваше ученици от селото в „бачо киро“Проблема е поне от 10 години. В Детската градина се усетиха навреме.

    Отговор

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *