Фермерът Стоян Христов от Плаково: „Близо 13 000 тона фалшиво сирене са произведени и изтъргувани за година в България“
Близо 13 000 тона фалшиво сирене са произведени и продадени в България за миналата година, а производството на чисто краве сирене за периода е намаляло с около 5000 килограма.
Това сочат данни на Министерството на земеделието и храните. Пазарът е залят от имитиращи и некачествени продукти, алармират животновъди и млекопроизводители.
„Ниските изкупни цени на млякото не оправдават скъпите млечни изделия в магазина“, категоричен е Стоян Христов, който от десет години се занимава с животновъдство във великотърновското село Плаково.
„По данни на колеги във Великотърновския регион литърът за прясно мляко от фермата струва около 90 – 95 стотинки. Един килограм сирене става от 6 – 7 кг прясно мляко – сами може да изчислите на каква цена излиза от мандрата. Един литър прясно мляко струва колкото половин литър минерална вода“, обяснява Стоян Христов.
Според фермерите пазарът ни от години е залят с некачествени стоки. По думите на Христов контролните органи нямат ресурс да повишават контрола върху хранителните стоки.
„Живеем в държавата на ментетата! Млечни продукти без мляко, месни продукти без месо…
Отвсякъде всички ни заливат с отрова, едната по-бързо действаща, другата – по-бавно действаща! Продължава вносът на сухо мляко, продължава внос на мляко с неясен произход. Продължава и вносът на меса с неясен произход, продължават да се пълнят колбасите със соя и с неясни заместители… Агенцията по безопасност на храните реагира, когато някой подаде сигнал, но смятам, че няма достатъчен ресурс да обхване целия обширен пазар, виждате, че пазарът е залят с какви ли не хранителни продукти, но тя няма капацитет!“, разсъждава Христов.
Според млекопреработвателите имитиращи продукти се произвеждат и продават от години, купуват ги социално слабите. Стефан Пеев е управител на мандра от 1991 година, второ поколение млекопроизводител с търговска база във Велико Търново.
„Така нареченият „имитиращ продукт“ не е от сега, той е от двайсетина години на пазара. И каквото и да направи държавата – си го има, хората с по-ниски доходи го търсят. Около 5 – 6 лева за килограм сирене, опаковано в магазините, и хората пак го купуват. Обезмаслено сухо мляко и палмова мазнина – това са основните му съставки“, обяснява Пеев.
Казва, че мандрата му от четвърт век произвежда пълна гама от млечни изделия и там държат на качеството, не използват сухи млека и палмова мазнина.
„Произвеждаме пълна гама класически млечни продукти -– всички видове сирена, кашкавал, краве масло, кисели млека, извари, цедено“, допълва Пеев.
През миналата година мандрите у нас са произвели малко над 71 000 тона чисто краве сирене, с около 5000 килограма по-малко от предходната. От мандрата килограм краве сирене излиза на цена от около 10 лева.
„Един килограм сирене по БДС технология се прави от 5,5 и 6,5 литра сурово мляко. Проста сметка ако направим, ако суровото мляко е 1,20 – 1,30 лв. с ДДС, по шест литра – десетина лева струва хубавото сирене в мандрата. Търговците си слагат печалба, магазините си слагат печалба, зависи колко бързо до магазина ще стигне тази стока“, коментира още Стефан Пеев.
Той допълва, че практиката сочи, че българите се стараят да слагат на трапезата си качествени продукти според бюджета си.
По наредба в магазините имитиращите продукти трябва да са на отделна витрина и задължително да са пакетирани. Малка част от българите, повечето по селата, предпочитат сами да си квасят мляко и да си произвеждат сирене в домашни условия.
Веселина АНГЕЛОВА
Сн. авторът
Защо не назовете мандрите, където е произведено сиренето и търговските имена на продуктите.
Стига с тези обобщения!
Дайте конкретика!
Журналята са предатели и покриват хранителни и хуманитарни престъпления,сл. са съучастници в тях.Докога ще ни лъжете от Всякъ????????!де!!!!!!!!!!!!!!????????????!!!!!!!!!!?????!!!!!!!!!!!!!!????