Правят се три нови стоманобетонни съоръжения за канала в Климентово
Продължава възстановяването на проводимостта на отводнителен канал Климентово за над 1,1 млн. лв. Договорът за изпълнение на СМР се изпълнява от „Енел Строй“ ООД.
Инвестиционният проект предвижда изграждане на три нови стоманобетонни съоръжения:
- Конзолна подпорна стена като част от нов отводнителен канал по ул. „Калоян“. Стената е наречена така, защото е изцяло под улицата, и върху конзолата се разполага част от пътното платно на улицата. Конзолната стена и каналът са на обща основа, което предполага едновременното им изграждане. Конзолата на стената е с променлива дължина, която постепенно намалява и свършва преди новото мостово съоръжение на ул. „Ракета“. Височината на стената варира от мин. 1.00 м до 2.50 м. Това се дължи на увеличаващия се надлъжен наклон на отводнителния канал в посока от локалния мост на ул. „Калоян“ към новия мост на ул. „Ракета“.
- Нов локален мост, който ще бъде изграден като монолитна стоманобетонна конструкция, подпряна на съществуващите крайни бетонови устои. За целта устоите се уширяват с конструктивно армирани стени, анкерирани към съществуващото бетоново сечение. Дебелината на новата плочна връхна конструкция се увеличава и става 30 см. Втокът и оттокът на локалния мост завършват със стоманобетонни бордове, върху които се монтира ограничителна система.
- Ново мостово съоръжение на ул. „Ракета“, който ще бъде изграден като стоманобетонна конструкция: долно строене – монолитни стоманобетонни устои, и горно – съставено от гредови елементи, обединени с пътна плоча. Потърсена е възможност да се осигури безпрепятствено преминаване от ул. „Ракета“ към ул. „Калоян“ в двете посоки. Поради сложността на връзката пътната плоча се получава с нестандартни размери и форма.
Също с този проект ще се реконструира съществуващата ул. „Калоян“ в участъка от първия мост до OT 172.
Съгласно кадастралната карта на селото улицата ще бъде с габарит 4,50 м (платно за движение) и тротоар вляво с минимална ширина 1,50 м. Вдясно ще бъде ограничена от новия канал, борда на който ще бъде с височина 15 см над асфалтовата настилка. На три места борда ще бъде прорязан, за да може да се отводни уличното платно. Настилката ще бъде с наклон 2,50% към канала, а тротоарът с наклон 2,00% към асфалтовата настилка. От км 0+100 до края на участъка вдясно ще се изгради банкет с ширина 1,00 м. Поради своята близост до канала ще се монтира ограничителна система за пътищата.
Непосредствено след моста между ул. „Калоян“ и ул. „Ракета“ започва участък от дерето с дължина 274 м, който стига до река Елийска, който следва да бъде почистен от растителност и наноси.