ОбществоПолски ТръмбешПриложение Полски Тръмбеш

Вързулица – единственото село без читалище, което има само сграда

Кметският наместник Генчо Йорданов: „Няма хора за състави, 126 къщи са необитаеми”

 

ВЪРЗУЛИЦА Е ЕДИНСТВЕНОТО СЕЛО В ОБЩИНА ПОЛСКИ ТРЪМБЕШ, А ВЕРОЯТНО НЕ САМО В НЕЯ, КОЕТО от години си няма читалище.

Културната институция се казва „Пробуда” и още фигурира в списъците на културното министерство. Последните промени в регистъра на народните читалища са вписани през 2008 г., когато председател е Генчо Йорданов, а секретар Тотка Кирова. Няколко години по-късно читалищната дейност е напълно изоставена и сега „Пробуда” реално съществува само на хартия. За сметка на това обаче си има сграда на площада, слепена с кметството и строена през 1961 година. В нея всичко е в окаяно състояние, само на първия етаж функционира клуб, където се провеждат изборите и понякога се ползва на празници. На втория има стайче с киномашина, салонът не е отварян от години, библиотека, естествено, няма. На сградата дори не е останала табелата, че това е читалище. Само вътре има оцелял надпис: „Този, който сам не е просветен – не може успешно други да просвещава”. Дори в него има груби правописни грешки, но поне намеква, че това е просветна институция.

ПОСЛЕДНИЯТ ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ЧИТАЛИЩЕ „Пробуда” сега е кметски наместник. Генчо Йорданов си спомня, че сградата на читалището е открита, когато е сформирано и читалището. Има си куп други проблеми в селото, за да се кахъри за читалищната дейност.

„То тук няма хора, всички са стари и едва кретат.

Как да накарам някого да участва в самодейност към читалището, така е и с пенсионерския клуб. Сега имаме 126 необитаеми къщи, 20 са срутени, само в 100 живеят хора. С чужденците селото е към 130 живущи. Може да нямаме читалищна дейност, но имаме „алея на чужденците“ – филипинци с три деца, германци с три деца и други. Обезлюдяването съсипа поминъка по малките села, та читалището ми е най-малкият проблем”, казва единственият кметски наместник в общината. И си спомня за самодейността едно време, когато Вързулица е било голямо село.

ТЪЖНОТО Е, ЧЕ И ЦЪРКВАТА „РОЖДЕСТВО БОГОРОДИЧНО” Е В ОКАЯНО СЪСТОЯНИЕ И отваря врати много рядко. Бившето училище в селото е продадено преди години, но новият собственик не прави нищо със сградата. Поне наскоро храсти и дървета в двора на църквата са почистени, в плановете на кметския наместник за тази година влиза ремонт на покрива. Във Вързулица може да няма читалище и пенсионерски клуб, но има асфалт с пешеходна пътека пред кметството, което създава добро впечатление. Има и ремонтирана автобусна спирка, почистено гробище и скоро ще се слага сглобяема къщичка за последно сбогом с покойниците.

Нели СУКОВА

Б.А. В следващия брой ще разкажем как Генчо Йорданов управлява Вързулица четири десетилетия и каква е била съдбата на последното магаре Сиса в селото.

20 г. майка и син успешно управляват ферма за пилета във Вързулица

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *