Ремонтираната ул. „Опълченска“ е напът да остане без къщи
Десетки са рухналите и почти разрушени къщи на великотърновската улица „Опълченска“, показва проверка на „Борба“.
Повечето сгради по цялата отсечка са изключително красиви, но се нуждаят от спешен ремонт или скоро ще последват съдбата на останалите, които вече рухнаха през годините.
Особено голям е контрастът на разрушените къщи с прясно асфалтираната улица и новите тротоари. За изграждането на трасето бяха вложени 2,7 млн. лв. Десетилетия отсечката беше само изкърпвана, а сериозни неравности и дупки създаваха предпоставки за произшествия. Северният вход на града бе нарочен за ремонт още през 90-те години на миналия век, но чака своя ред цели 25 години. Освен асфалтът и тротоарите изцяло бяха подменени водопроводът и канализацията.
Сградите обаче са ангажимент не на държавата, а на собствениците.
Едно от емблематичните здания там е някогашният хотел „Цар Борис III“. Той е построен преди близо 130 години, но някогашното му величие е само спомен. Сградата е дело на видния местен строител Стоян, баща на бележития търновец Цаньо Герганов. Собственици и поръчители са братята Панайот и Янко Шопови. Те продават хотела на касапина Станьо Събев от Велико Търново, а той от своя страна го препродава за 140 000 лв. на Стефан В. Мерджанов.

През 1903 г. и 1907 г. в списание National Geographic се появили статии за Велико Търново, написани от американския пътешественик Феликс Кох, който озаглавява своя пътепис „Търново – градът на висящите градини”. Пътешественикът се настанява в най-стария и реномиран хотел в града – „Цар Борис”, като го нарича местният „Уолдорф – Астория”. В последните си години на обитаване хотелът е служил за младежки дом и организиране на вечерни забави.
Последно той беше собственост на тексаския мултимилионер Едмънд Бек, но безброй тромави процедури по възстановяването му забавиха процеса. Американецът, който купи сградата за около 170 000 лв., почина през 2022 г.
Множество други сгради по улицата са в лошо състояние и едва ли скоро ще бъдат ремонтирани. Сградите там попадат в общ ансамбъл, а ремонтите им се одобряват от Националния институт за недвижимо културно наследство.
Възрастни великотърновци определят тази част на града като една от най-развитите някога, днес обаче липсата на перспектива за спасяване на къщите е очевидна.
Михаил МИХАЛЕВ
Снимки: авторът
Нехайството но Държавата и кмета доведоха Велико Търново до разруха. Отдавна трябваше да се направи закон за възстановяване на тези къщи, или отнемане в полза на Държавата. Възстановяването им да бъде приоритет за града. Та нали те правят облика на града.
Толкова ли е трудно да се издирят наследниците и да се гласува закон, чрез който до 5 или 10 години, например, ако не възстановят имота, той остава в полза на държавата, или пък някакви глоби да има, които да ги накарат да действат?!Да не говорим, че подобни сгради могат да рухнат върху минаващите там – има ги и по главната улица след х. Янтра на път за Царевец.