Започнаха регистрация на еленския бут като продукт със защитено име в ЕС
Предстои създаване на регионално сдружение, което да осъществи процедурата
ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ЕЛЕНСКИ БУТ ГОТВЯТ РЕГИСТРАЦИЯ НА МЕСТНИЯ ДЕЛИКАТЕС КАТО ПРОДУКТ СЪС ЗАЩИТЕНО НАИМЕНОВАНИЕ ЗА ПРОИЗХОД И ГЕОГРАФСКО УКАЗАНИЕ В ЕС.
Идеята беше лансирана още през миналата есен, но реално сега стартират дейностите по патентоването. Дискусия по темата беше проведена в Община Елена, а в срещата участваха кметът инж. Дилян Млъзев, областният управител Ивайло Здравков, представители на няколко фирми, създаващи емблематичния колбас, и др.
За регистрацията на кулинарното изкушение е необходимо да бъдат доказани регионалният произход на продукта и идентичната технология по производството. Освен това е нужно да бъде представена историята на еленския бут.
За целта е необходимо създаването на регионално сдружение, което да получи подкрепата на Министерството на земеделието и храните.
“Еленският бут е не само търговска марка за нашия град, а и част от историята на всеки един еленчанин. Затова и апелирам при основаването на сдружението да обявим публично, че то е отворено и част от него може да стане всеки, който произвежда деликатеса, спазвайки традиционната технология и рецепта. Ние ще ви помогнем с издирването на всички факти около историята на еленския бут, както и с всяка друга административна подкрепа, която ви е нужна. Защитата на името на нашия деликатес е кауза”, категоричен бе кметът инж. Млъзев.
Инициативата среща подкрепа и от сдружение „МИГ общини Елена и Златарица“, от което увериха, че могат да съдействат с финансиране чрез различни европейски механизми.
Губернаторът заяви готовност за оказване на помощ от страна на Областна администрация. По думите му регистрацията на еленския бут е мисия, с която може да се популяризира не само балканското градче, но и целия регион.
Галина ГЕОРГИЕВА
Толкова десетилетия къде спахте, че не го направихте това.