60 ПлюсВодещи новиниОбщество

В „забавачка“ за пенсионери учат баби и дядовци как да боравят със смартфон

Дневният център за стари хора в търновския кв. “Бузлуджа“ осмисля ежедневието на 50 души

 

БОГАТ СОЦИАЛЕН ЖИВОТ КИПИ В ДНЕВНИЯ ЦЕНТЪР ЗА СТАРИ ХОРА КЪМ СДРУЖЕНИЕ „ЦЕНТЪР ЗА СОЦИАЛНИ И ЗДРАВНИ ГРИЖИ“ В КВ. „БУЗЛУДЖА“ ВЪВ ВЕЛИКО ТЪРНОВО.

Това е специализирана услуга за лица в надтрудоспособна възраст, която представлява своеобразна „забавачка“ за баби и дядовци. В звеното хората пълноценно оползотворяват свободното си време, създават приятелства и се учат на нови неща.

„Капацитетът е 35 места, но потребителите ни са 50 души. Най-възрастният в момента е на 88 години. Стараем се да осигуряваме максимално много и полезни увлекателни дейности за хората, да подпомагаме развиването на социалните им умения, таланти и интереси. Една от дейностите ни е свързана с компютърно ограмотяване и обучение за работа със смартфон. Възрастните искат да са в крак с новите технологии, за да могат да комуникират пълноценно с внуците и близките си, които са далеч“, обясни Милена Александрова, управител на дневния център.

По думите й други атрактивни занимания, които в звеното разнообразяват ежедневието на потребителите, са уроци по йога, фитнес, табла, шах и т.н. Организират се посещения на културни събития, екскурзии из страната и отбелязване на празници.

„Провеждаме дейности по трудотерапия, в които потребителите създават нещо красиво с ръцете си. Плетат, шият, майсторят. Всеки според предпочитанията си. Организираме благотворителни базари, на които продаваме произведенията, а средствата използваме за нуждите на центъра“, посочи Александрова.

Голяма гордост за звеното е удостояването с приз „Иновативна практика“ от Агенцията за качество на социалните услуги за инициативата „Баба и внуче“. Тя е свързана със съвместни дейности на възрастните хора с младите. Сред последните такива събития са изработването на мартеници с деца от Училището за изкуства в Русаля и гостуване на учениците от Професионалната гимназия по моден дизайн, паралелка „Фризьорство“, които се погрижиха за прическите на потребителите.

Регулярно при пенсионерите гостуват лектори, полицаи, медици и други външни сътрудници.

За ползване на услугите на центъра възрастните хора заплащат символична цена. Месечната такса през лятото е 2 лв., а зимата – 6 лв.

Включването става с подаване на комплект с документи в Областна дирекция „Социално подпомагане“. Звеното работи всеки делничен ден от 8:30 до 17:00 ч.

Центърът е разкрит на 1 януари 2011 г., а от май 2012 г. става държавно делегирана дейност.

Галина ГЕОРГИЕВА

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *