Наградиха участниците в конкурса „Моят роден град”
На 20 март във фоайето на Регионална библиотека бяха раздадени наградите в ежегодния конкурс „Моят роден град”. За двадесет и пети път Регионално управление на образованието – град Велико Търново и Регионална библиотека „Петко Р. Славейков“ обявиха надпреварата за детско-юношеско творчество в областите Литература и Изобразително изкуство на тема „150 години от смъртта на Матей Преображенски – будител, книжовник, виден деец на българското национално възраждане, съратник на Апостола на свободата Васил Левски”.
Бяха журирани 99 творби, от които преобладаваха желаещите да участват в раздел Художествено творчество. Рисунките, стиховете и разказите на всички отличени бяха поместени в изложба.
Награждаването стартира с връчване на отличие за най-активен читател в детска възраст за 2024 година на Николай Тодоров. Той е носител на награда „Моето четящо семейство” от предходни наши инициативи с неговата майка Светлана Страхилова и са читатели и дарители на библиотеката.
Грамота за участие бе връчена на Момчил Енчев, студент във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий” и възпитаник на ПГСАГ „Ангел Попов”. Портретът му на Матей Преображенски, подарък за библиотеката, намери своето специално място в изложбата. Момчил е участвал в много от изданията на „Моят роден град” през годините, в които е бил сред лауреатите, а през 2021 година е носител на Първа награда с тема „Героизмът на април – 1876”.
В навечерието на празника на Велико Търново организаторите от Регионална библиотека „Петко Р. Славейков” излъчиха Специална награда за дарителство на Диана и Николай Николови, семейство дългогодишни читатели и дарители на библиотеката. Те са съдействали за набавяне на голям брой нови книги, основно художествена литература към отдел за възрастни читатели „Снежана Янева” на филиал „Славейче”. На събитието бяха връчени редица награди за литературно и художествено творчество, за проекти, ръководители.
В раздел „Поезия” Първа награда в категория от 7 до 10 години бе връчена на 8-годишния Борис Иванов от ОУ „Св. Климент Охридски”, град Павликени. В следващата категория от 11 до 14 години победител е шестокласничката Моника Стефанова от СУ „Ангел Каралийчев” – Стражица. В категорията от 15 до 18 години Първа награда бе присъдена на Симона Иванова, ученичка в 12.А клас на СУ „Ангел Каралийчев”, град Стражица.
В раздел „Проза” в първа възрастова категория първа награда бе присъдена на второкласничката Ивайла Дечева от ОУ „Св. Климент Охридски”, град Павликени. Във втора възрастова категория от 11 до 14 години библиотеката излъчи награда за оригиналност на Атанас Грозданов на 14 години от ОУ „Бачо Киро” – Велико Търново, а Първа награда отиде при 12-годишната Ралица Ангелова от Стражица. В категорията от 15 до 18 години оценяващата комисия единодушно реши да присъди Първа награда на две ученички. Това са 18-годишната Ивона-Сияна Станева от ПГСАГ, гр. Велико Търново и възпитаничката на г-жа Никова – Симона Иванова. Симона е носителка на Първа награда и в двата дяла – Поезия и Проза.
Традиционно организаторите отличиха и ръководители в раздел „Литература” за тяхната отдаденост и активност при работата с деца. Награда за активно участие бе присъдена на Цветомира Никова, преподавател в СУ „Ангел Каралийчев”, гр. Стражица. Нейни ученици участваха с общо 9 творби и завоюваха много награди. С награди за ръководители бяха удостоени и Марийка Терзиева от ОУ „Св. Климент Охридски”, гр. Павликени; Тодорка Цонева, ръководител на Литературен клуб Пегас(чета), към Общински детски комплекс – град Стражица; Емилия Петрова, преподавател в ОУ „Д-р Петър Берон”, гр. Дебелец. Ученици, подготвяни от тях, се включиха с творби в раздел „Литература” в изданието на конкурса „Моят роден град” за 2025 година.
И тази година бяха получени оригинални творби в раздел „Проект”. Учениците от 4.в клас на СУ „Николай Катранов”, град Свищов, изпратиха творбите си, по които са работили колективно. Организаторите връчиха Специална награда на всички тях, а също и на класен ръководител г-жа Стефка Николаева и на учител ЦДО г-н Светослав Савов.
В раздел „Изобразително изкуство” бе връчена награда за най-малък участник на 5-годишната Сиана Димитрова. Първа награда журито присъди на Орлин Босилков, ученик в четвърти клас на ОУ „Св. Св. Кирил и Методий”, гр. Горна Оряховица. Във възрастова категория от 11 до 14 години Първа награда отиде при Йоана Йорданова на 11 години. Във възрастова категория от 15 до 18 години, както винаги, организаторите получиха изключителни творби. Награда за портрет журито присъди на 17-годишната Михаела Илиева от ПГСАГ „Ангел Попов”, гр. Велико Търново. Първа награда журито присъди на 18-годишната Василена Василева от галерия „Панев”. Специална награда на журито се присъди на 17-годишния Божидар Георгиев, ученик в 11 клас на СУ „Емилиян Станев”. Именно неговата творба впечатли журиращата комисия и намери специално място в изложбата. На Божидар бе връчена и специална награда от „Движение на просветителите”.
Награда за ръководители бяха връчени на Лазаринка Ганчева, преподавател в СУ „Владимир Комаров”, гр. Велико Търново; Габриел Панев, ръководител в галерия „Панев”; Магдалина Чолакова, преподавател в ПГСАГ „Ангел Попов”. На тържеството се излъчи и награда за устойчиво участие за Даниела Петрова, също преподавател в ПГСАГ „Ангел Попов”. От Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия са сред най-активните участници в изданието на „Моят роден град” за 2025 година.
Официални гости на събитието бяха Росен Иванов – заместник-председател на Общински съвет – Велико Търново; инж. Розалия Личева – началник на Регионално управление на образованието и партньор в инициативата; Пенка Игнатова – директор „Дирекция Образование” на община Велико Търново; Доц. д-р Миглена Петкова – заместник-директор на РИМ – град Велико Търново.
За музикалното оформление, организаторите изказват благодарност на Аделина Сергева, Симона Кръстева и Христина Серафимова от СУ „Емилиян Станев”, с ръководител Стела Дойкова.
Част от творбите, получени в конкурсната надпревара, бяха поместени в празнична изложба на 14 март в с. Ново село във връзка с отбелязването на 150 години от смъртта на Матей Преображенски – будител, книжовник, виден деец на българското национално възраждане.
Творбите на наградените участници в надпреварата бяха изложени в изложба, съпътстваща тържеството. За финал гостите разгледаха експозицията, след което всички гости и участници се присъединиха в традиционната снимка за архива на конкурса.
Събитието е част от културния календар на Община Велико Търново, Регионална библиотека „Петко Р. Славейков” и Регионално управление на образованието по случай Празника на град Велико Търново – 22 март.