Старопланинският хъб за 3 млн. лева, обединяващ Велико Търново, Елена и Лясковец, е пред одобрение в МРРБ
Концепцията на ТД „Трапезица – 1902“ за създаване на Старопланински хъб от рекреационни зони за устойчив туризъм и зелени пространства за културни и социални иновации е една от двете в областта, която е стигнала трети етап на одобрение.
Чака се само това на регионалното министерство като последна инстанция, за да се осъществи, информира главният секретар на дружеството Георги Димитров. Инвестицията е на стойност 2 879 000 лв. Шестте проекта, които ще се изпълняват в партньорство, се предвижда да бъдат финансирани по програмите „Развитие на регионите“, „Развитие на човешките ресурси“ и „Образование“, а териториалното покритие включва общините Велико Търново, Елена и Лясковец.
Предвижда се създаване на Зелен хъб за устойчив туризъм в Старопланинския регион, включващ обособяване на мрежа от екопътеки и културни пространства. Ще бъдат обособени публични зони за отдих и спортна инфраструктура в местността Ксилифор. Като мерки от концепцията се предвижда изграждане на спортно игрище „Живейте пълноценно“ за баскетбол, волейбол, тенис и плажен волейбол, реконструкция и рехабилитация на Аквазона „Езерото“ и въжената линия, която да стане зелена туристическа атракция. Ще има и „Къща за изкуство, култура и занаяти“ и мн. други дейности, включително и за активен живот на възрастните хора.
ПРЕДСТОИ ОБНОВЯВАНЕ НА ТУРИСТИЧЕСКИЯ УЧЕБЕН ЦЕНТЪР „МОМИНА КРЕПОСТ“ В КСИЛИФОР
Преди да започне работа по концепцията, „Момина крепост“, която включва Туристическия учебен център и хотелска част, ще бъде обновена по отделен проект на ТД „Трапезица – 1902“ със средства от Националния план за възстановяване и устойчивост в размер на 378 799 лв. От тях 246 219 лв. са безвъзмездна финансова помощ, а 132 579 лв. собствено финансиране. Ще се прави външна изолация на стените, ремонт на покрива и подпокривните пространства. Проектът трябва да приключи до края на юни. Целта е достигане „А“ клас на енергопотребление след прилагане на енергоспестяващи мерки и постигане на минимум 57% спестяване на енергия за сградата.
В момента Туристическият учебният център разполага с 3 зали – до 30 места, до 50 и до 100. Хотелът разполага със 75 двойни и тройни стаи, всички със самостоятелни санитарни възли. Общо леглата са 175. „Общо взето се стремим да има пълняемост от 35% на базата. Ние работим почти само с групи, категорията ни отговаря на две плюс“, уточни Георги Димитров.
Ана РАЙКОВСКА
Тук не стана ясна идеята за Елена например. Вземете направете велоалея по част от старата жп линия поне…
Не знам какво плануват, след , когато скоро старинните къщи, облика на Велико Търново ще се срутят и няма, с какво да се хвалите. Така, че с тези милиони направете новият център на Велико Търново, алеята поне нещо да има .