Водещи новиниИкономика

Предлагат медицински сестри от Индия да помогнат за кадровата криза във В. Търново

ОПЦИЯТА У НАС ДА ВЛЯЗАТ МЕДИЦИНСКИ СЕСТРИ ОТ ИНДИЯ ЗА ПРЕОДОЛЯВАНЕ НА КАДРОВАТА КРИЗА В ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО, беше дискутирана в Областна администрация Велико Търново. Предложението направи посланикът на Индия Н. Пр. Арун Кумар Саху, който се срещна с губернатора Ивайло Здравков в края на миналата седмица. Дипломатът изрази надежда, че добрите връзки между двете държави ще се задълбочат при евентуално сътрудничество в сферите на медицината и отбраната.

„Населението на Индия наброява 1,4 млрд. души, а 65% от тях са в трудоспособна възраст. В същото време много от жените, които учат за медицински сестри при нас, работят основно в чужбина, а знам, че липсата на подобни кадри е валидна навсякъде по света. Смятам, че това може да се случи и в България“, посочи посланикът.

Областният управител приветства идеята, но подчерта, че за да се реализира, е необходимо визовият режим между България и Индия да бъде облекчен. Той пое ангажимент да проучи възможностите за осъществяване на инициативата.

Двамата коментираха и сътрудничество в сферата на отбраната. Н. Пр. Арун Саху посочи, че този вид промишленост има потенциал в Индия и държавата желае да привлече чуждестранни компании, които да отворят заводи и съответно работни места.

На финала на срещата Здравков подари на индийския посланик дърворезба, изобразяваща една от емблемите на региона – крепостта „Царевец“, специалната значка на областния управител и обобщена информация за региона.

Галина ГЕОРГИЕВА

8 thoughts on “Предлагат медицински сестри от Индия да помогнат за кадровата криза във В. Търново

  • Да задължават хората звършили медицина след завършване да работят 5 години в системата +вдигане на заплатите не на полицаите ами на хората които наистина се грижат за нас гражданите на България !

    Отговор
  • Времето на крепостното право е отменено, дори и в руската кочина. Могат да задържат младите лекари у нас, единствено с европейски заплати.

    Отговор
  • Да не се чудят какви туземци да доведат за да им работят без пари, а да направят адекватно възнаграждение за местните.

    Отговор
  • Вместо да вдигнат заплатите на мед.сестрите, те внасят индийци! А българите са принудени да работят за без пари. При швейцарски цени на стоките от първа необходимост и храните, българинът във В.Търново получава заплата от 1200 лв.!!!!

    Отговор
  • До един „болярин“:

    Не сме длъжни да инвестираме в кадри, които любимият Ви „Запад“ прилапва срещу една заплатка! Промиха мозъците с лозунга „свободно движение на хора, стоки и капитали“, защото идеално устройва колониалните режими (днес корпорации). Щом говорят за „човешки ресурси“, нека бъдат така любезни да ни плащат за всеки отгледан, обучен и нахъсен да работи 19 или 23-годишен млад българин, когото получават.

    Отговор
    • Щом искате да се лекувате по европейски, длъжни сте да осигурите европейски условия на труд за лекарите си. Да , ама вие комунистическите тарикати искате да плащате по български, а да се лекувате по германски. Ама няма да ви се получи.

      Отговор
    • В днешно време не е нужно да излизаш от страната за да изкарваш достойно възнаграждение. Но определено е важно да не работиш за търновските екплоататори

      Отговор
  • У нас бръснаря изкарва пет пъти повече от лекаря. Едва ли има друга държава по света в подобна пропорция. Това е и основната причина една голяма част от завършващите медицински кадри да гледат към чужбина, но със сигурност не им се иска да вземат този краен избор, просто обстоятелствата ги притискат.

    Отговор

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *