Водещи новиниОбщество

Стамболовият мост е бил достъпен за файтони и коли

Стамболовият мост, една от емблемите на Велико Търново, не винаги е бил пешеходен. Старите снимки от началото на XX век и от 20-те и 30-те години са запечатали преминаването на каруци и файтони.

В ново време по него са се движили и автомобили, свидетелство за което е публикувана снимка от архива на Тихомир Манев. На нея се вижда как самотна кола, съветско производство, необозпокоявана минава по пътното съоръжение. Та е от началото на 60-те, когато, по спомени на търновеца, отменят окончателно движението на МПС-та по моста. „Нали Старото военно училище е близо до Стамболовия мост, легендата разказва, че като вървели ротите към Света гора да правят учение, забранявали на войниците да се движат в такт по моста, защото от движението им се получава резонанс. Говореше се, че по него минавали и фургоните на прочутия цирк „Буш”, който гостува в Търново през 1960 г. Аз го помня. Шатрата беше разпъната на площада пред гарата, голямо събитие, особено за децата”, разказва Тихомир Манев.

Стамболовият мост над река Янтра, именуван на видния търновец Стефан Стамболов, е уникален в техническо отношение. Той е първата крупна проява на модерното европейско мостостроене в България, а като свободна висяща безподпорна конструкция е едно от важните постижения на Балканите. Започнат е да се строи в 1892 година, но кога точно е пуснат в експлоатация е спорно – в 1899, 1900 или 1904 година.

Изграден е от виенската фирма за метални леярски изделия „Рудолф Филип Вагнер”, построила Орлов и Лъвов мост в София и българската Желязна църква в Цариград.

Проектът е на италианския архитект Джовани Мусути За строежа му е била използвана изцяло изградена дървена конструкция, като скелето е изработено от търновския майстор-строител Стоян Герганов (1865 – 1906).

Освен прекрасна гледка, която се открива от него, Стамболовият мост през последните десетилетия се превърна в предпочитано място за любителите на силни усещания. Преди 5 години, пред очите ми младеж хладнокръвно мина по целия парапет без предпазен колан. Имах редкия шанс да го заснема, иначе никой не би ми повярвал, че е възможно.

Ана Райковска

One thought on “Стамболовият мост е бил достъпен за файтони и коли

  • Забраната за движение на ППС по стамболовия мост е от 10 ноември 1985 г. След ревизия умората на метала от тогавашната мостоизпитвателна лаборатория към СО“БДЖ“ – София. Заключението бе да се допуска движение само на леки МПС. Като зам. председател на Общинския народен съвет и отговарящ строителство, озеленявене, благоустройство,комунално стопанство,транспорт и председател на общинска комисия по безопасност на движението, предложих на Председателя на Общинския народен съвет- инж. Димитър Здравков да се забрани движението на всички ППС и той да стане пешеходен. Имах предвид, че дисциплината на водачите не е на това ниво и ще си позволяват да минават и МПС с тегло над 1500 кгр. След две седмици предстоеше откриване на паметник Асеневци, Аудио – визуалния спектакъл „звук и светлина“. Очакваше се натоварване на съоръжението и в деня на празненствата, ограничихме и броя на пешеходците по моста. Така сме допринесли за опазването на уникалното съоръжение. А спомням си, че първите градски автобуси от гара Велико Търново за града минаваха по стамболовия мост.

    Отговор

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *