Даниел Митов, министър на вътрешните работи: Полицаите трябва да могат да налагат глоби на пътя
От ОДМВР-Велико Търново отчетоха, че 44 000 са констатираните нарушения на Закона за движение по пътищата за година
Полицейските служители трябва да могат да налагат глоби на пътя на място при установяване на нарушението, а необозначени полицейски автомобили да се борят с агресивните шофьори и да ги дисциплинират. Това заяви в понеделник във Велико Търново министърът на вътрешните работи Даниел Митов. Той присъства на годишният отчет на Областната дирекция на МВР.
„Политическото безвремие през последните 4 години предизвика склерозиране на държавно-административните механизми във всички области, а нерешените проблеми са се трупали постепенно. Задачата пред правителството днес е да мобилизира отново ресурсите на институциите да започнат да си вършат работата активно“, коментира Даниел Митов.
По повод на войната по пътищата министърът сподели, че според него чувството за безхаберие у някои от водачите също е породено от това, че у нас 4 години институциите не са работили ефективно.
Запитан колко са опасните участъци по пътищата на България, той каза, че не може посочи точна бройка, но подчерта, че трябва да се използва по-активно интерактивната карта в МВР.
„Сред мерките, които полицията взема за намаляването на произшествията и инцидентите на пътя са поставянето на разделителни колчета и релефна маркировка, всеобхватен контрол, включително и през тол системата, както и промяна на начина за заплащане на наложените санкции“, изброи Даниел Митов.
Вътрешният министъ допълни, че при постъпването си на работа в министерството е заварил забавени обществени поръчки и още много други казуси. Едно от най-важните неща, които трябва да се решат незабавно е купуването и инсталирането на видеокамери за наблюдение.
От ОДМВР-Велико Търново отчетоха, че 44 000 са констатираните нарушения на Закона за движение по пътищата, над 7800 акта и над 65 000 глоби по фиш са наложени през 2024 година. 2474 са извършените престъпления на територията на региона, и те са със 114 по-малко от предходната година. С близо 6 пункта се е повишила разкриваемостта. От полицията отчитат намаление на броя на жертвите при ПТП, но завишение на пътния травматизъм.
Данните бяха изнесени пред ръководството на Министерство на вътрешните работи в лицето на министър Даниел Митов и главния секретар на МВР главен комисар Мирослав Рашков.
След срещата, на която присъстваха областният управител Ивайло Здравков, представители на институции и служители на полицията, директорът на ОДМВР ст. комисар Димитър Машов и министър Митов коментираха актуални теми пред журналисти.От Областна дирекция на МВР – Велико Търново отчетоха, че през миналата година престъпленията против собствеността са били 1066, общоопасните са били 744, престъпленията против личността са били 255, против стопанството – 109, а документните престъпления – 63, като при последните два вида има устойчивост в последните две години.
Трайно се увеличават престъпленията против личността. Броят им съответно през годините е от 162 през 2020 г., 174, 191, 211 до 255 за 2024 г. Ръстът спрямо миналата година е с 20,8 %, допълни ст. комисар Машов и подчерта, че направлението е сред приоритетните, по които дирекцията работи.
Веселина АНГЕЛОВА
снимка-авторът
Кога МВР ще се излекува от тежката шизофрения, от която страда десетилетия. Миналата година купиха БМВ-та да гонели нарушителите, сега този щял да изкарва цивилни коли със служители на криминална полиция, да да снимали нарушителите! Лудост, безумие и липса на каквато и да е последователност в действията! Седнете и изработете стратегия за пътна безопасност и борба с престъпността! Отсейте брашното от плявата, решете кое е важно и кое не. Ограничен ви е ресурса от хора, техника и интелект! На състава – ясни, прости задачи, които да целят въздействие върху средата, а не върху статистиката! Който разбрал, разбрал. Казах!
Митоффф, ти за разделението на властите чувал ли си?! Искаш от един полицай да направиш пъдар, прокурор, съдия и палач едновременно! На теория е възможно, но на практика концентрацията на толкова много власт в едно лице предполага наличието на една крайно дефицитна съставка в твоя законотворчески турлюгювеч, наречена МОРАЛ!! Моралът като цяло липсва по нашите ширини, а в повереното ти министерство абсолютен дефицит. Резултата както обикновено ще бъде „кво правим сега“, ама много на едро.