Водещи новиниИкономика

Ryanair готови с полети от Горна Оряховица до Англия и Германия, на ход е концесионерът на летището – фирма, свързана с Вълка

„ОТ ЕДНА ГОДИНА ВОДЯ РАЗГОВОРИ С АВИОКОМПАНИИ. НА МАСАТА СИ ИМАМ СЪВСЕМ КОНКРЕТНИ ПРЕДЛОЖЕНИЯ. НАПРИМЕР ОТ RYANAIR СА СЪС 7-ГОДИШНА РАМКА ЗА ГРАЖДАНСКИ ПОЛЕТИ ОЩЕ ОТ 2026 Г. – ПЪРВО ДО ГЕРМАНИЯ И АНГЛИЯ.

124 ПОЛЕТА ГОДИШНО И ЗАЛОЖЕНИ 23 000 ДУШИ ПЪТНИКОПОТОК. На седмата година планират да достигнат 125 000 пътникопоток. Нужно е единствено концесионерът да направи няколко неща, за да може да посреща пътници. Тази сутрин пак имам писмо от тях“, каза кметът на Горна Оряховица Николай Рашков. През 2016 година държавата отдаде международното летище на 35-годишна концесия. Концесионерът е дружеството „Гражданско летище Горна Оряховица 2016“, в което държавата има 5%, а останалите са на „Кристална вода“ – компания, близка до бизнесмена Румен Гайтански – Вълка. Разработването на летището в Горна Оряховица е от стратегическо значение за развитието и икономическия растеж на региона. Според отчетите 12,9 млн. лева са направените от концесионера инвестиции в инфраструктура при заложени по концесионния договор 22,4 млн. лева за периода. 3-километровата писта за излитане и кацане, каквато имат летищата в София и Бургас, обаче още не е факт, независимо че е заложена в договора.

Концесионерът декларира програма за вложения в 4 направления – за периметров път на летището; за изграждане на нова аеронавигационна светлинна система; за купуване, доставка и инсталиране на системи и съоръжения за авиационна сигурност и за удължаване на пистата за излитане и кацане.

Останаха на хартия. От встъпването си в длъжност като кмет на Горна Оряховица Николай Рашков работи усилено, за да може местното летище, което е със статут на международно, да стане действащо. Разработването му е изключително важно, защото има стратегическо значение за развитието и икономическия растеж на регион Велико Търново. Освен това концесионният договор е от висок обществен интерес. Заради това Николай Рашков настоява да бъде дадено разрешение за полети на нискотарифни авиокомпании, които да се извършват от и към летище Горна Оряховица по примера на Пловдив и Бургас като поредна стъпка в развитието на авиообекта.

За целта той поиска правомощия от Общинския съвет да започне разговори с кметове на други общини за създаване на сдружение. То от своя страна ще преговаря с концесионера на летището в него да се настанят тези нискотарифни авиокомпании, а заинтересованите общини да поемат част от финансовата тежест и летищните такси, защото компаниите нямат достатъчна пълняемост.

„ОЧАКВАМ ПОНЕ 10-15 ОБЩИНИ ДА ПРОЯВЯТ ИНТЕРЕС, ЗАЩОТО ВСИЧКИ ЩЕ ИМАТ ПОЛЗА ЛЕТИЩЕТО В ГОРНА ОРЯХОВИЦА ДА РАБОТИ“, КОМЕНТИРА НИКОЛАЙ РАШКОВ.

Общината вече е дала строително разрешение за удължаване на пистата и концесионерът – консорциумът „Гражданско летище Горна Оряховица“, е с развързани ръце.

Повече от година продължи процедурата по прехвърляне на имоти общинска собственост. Става дума за два терена от общо 16 дка, които ще спомогнат летището да функционира в пълна степен за превоз на товари и пътници. За 2025 г. е планирано удължаване на пистата с 600 метра. „Към настоящия момент договорът за концесия върху гражданско летище за обществено ползване Горна Оряховица е действащ, изпълнява се от концесионера, в т. ч. той изпълнява и поддържа обекта на концесията на свой риск, в съответствие с изискванията на действащото законодателство и концесионния договор, заплаща концесионно възнаграждение и извършва инвестиции в обекта на концесия“, увери от парламентарната трибуна преди 3 месеца министърът на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов.

Тогава той оповести, че концесионерът има задължение за срока на концесията да извърши инвестиции в размер на 32 100 000 лв. без ДДС, включително 22 400 000 лв. без ДДС за първите 8 г., като инвестициите, за които са представени отчети до момента (от 2016 г. до 2023 г.) са в общ размер на 12 994 704,98 лв. без ДДС.

„Съгласно концесионния договор концесионерът представя на концедента доклад за изпълнението на инвестиции и други задължения до 15 април за годината, следваща тази, за която се отнася. В тази връзка, за изпълнението на инвестиции за 2024 г. концесионерът представи отчет, след което се извършва обстойна проверка и преглед на получените документи, в резултат на което концедентът ще се произнесе по изпълнението на инвестиционната програма за 2024 г.“, посочва още министър Караджов.

В ГОРНА ОРЯХОВИЦА Е ПЕТОТО МЕЖДУНАРОДНО ЛЕТИЩЕ В БЪЛГАРИЯ.

За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация. Летището пое към второто си столетие – на 29 март отбеляза своята 100-годишнина с неяснота кога ще бъдат възстановени търговските граждански полети. Мнозина с носталгия си спомнят за силните му години от времената на социализма, когато пътническите полети на БГА „Балкан“ от и за София и Варна бяха ежедневие, а каргото за страните от бившия СССР, африканските и арабските държави бележеше възход. Аеропортът е изграден след Първата световна война. Тогава германското военно командване създава аеродрум за нуждите на своята авиация в землището на Горна Оряховица. До 1948 г. летището се използва предимно като военно.

 

Блока подготвиха Стилян НАЙДЕНОВ и Веселина АНГЕЛОВА

 

3 thoughts on “Ryanair готови с полети от Горна Оряховица до Англия и Германия, на ход е концесионерът на летището – фирма, свързана с Вълка

  • „Нужно е единствено концесионерът да направи няколко неща“… Изглежда концесионерът няма никакво намерение да прави каквото и да е, освен това да продължава да бъде концесионер. За съжаление.

    Отговор
  • До Милано моля. Дано пуснат скоро. На нищо не прилича, без пътища и без летище.

    Отговор

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *