Откриват паметник, посветен на 200-годишнината на селско училище
На Света Марина, 17 юли, в горнооряховското село Поликраище ще се състои знаменателно събитие. В двора на местната църква, която има храмов празник, в 10,30 ч. тържествено ще бъде открит паметник „200 години българско училище в Поликраище“.
Идеята е на Инициативен комитет, който бе създаден миналата година специално за отбелязване на годишнината. Сред главните действащи лица в него са учените със световна известност проф. Георги Георгиев и неговата сестра д-р Марияна Георгиева, родени в селото.
Поканени са всички бивши и настоящи възпитаници и деятели на образованието, както и жители на Поликраище.
В момента действащо е ОУ „Св. св. Кирил и Методий“, сградата на ОУ „Христо Ботев“ е продадена, а училище „Иван Рилски“ е напълно разрушено. Традициите обаче на българското образование в Поликраище са много по-стари от тях и вече са на 200 години.
Създаването на училището в едно от най-големите села на областта е свързано с фамилията Полуганови.
Началото е през 1825 г., когато Георги Полуганов основава в собствения си дом първото училище в Поликраище и става пръв учител в селото. Той е и първият, който въвежда българския език като официален в своето училище. През 1844 г. е ръкоположен за свещеник, а същата година неговият баща чорбаджи Марин Полуганов изцяло със свои средства построява първата сграда, която е предназначена специално за училище в Поликраище.
Скоро след създаването си светското училище в селото се прославя като едно от най-добрите по българските земи. През 1846 г. то е посетено от специална делегация от Сърбия, предвождана лично от сръбския княз Александър Караджорджевич и неговите първи министри. Вече в нашето съвремие, през 2021 г. то беше утвърдено от МОН като иновативно училище. Демографската криза намери своето отражение и в Поликраище, където броят на учениците намаляваше постоянно. За да се стигне дори до решение за закриването на училището, спасено засега след протест на родители, учители и ученици.
Ана РАЙКОВСКА
