РЗИ Велико Търново с препоръки срещу дехидратация в жегите
През лятото, когато температурите са високи, е важно да се обърне специално внимание на хидратацията (прием на вода и други течности).
Приемът на вода е от съществено значение за поддържане на нормалната функция на организма и за предотвратяване на дехидратацията (обезводняване). В горещините тялото губи повече течности чрез потене, затова е важно да се пие достатъчно вода, за да се компенсира тази загуба. Заради необичайно високите температури от регионалната здравна инспекция излязоха и с конкретни препоръки срещу дехидратацията.
Според експертите дневен прием на течности за здрави лица се базира най-вече на възрастта и пола и е около 10 чаши (2,5 литра) течности за мъжете и около 8 чаши (2 литра) течности дневно за жените.
Тези препоръки включват вода, други напитки и храна. Около 20% от дневния прием на течности обикновено идва от храната, а останалите 80% – от напитки.
За да се чувстваме енергични, здрави и в безопасност през целия летен сезон, трябва да започвамее деня си с чаша вода и да пием животворната течност на малки глътки през целия ден, без да чакаме да ожаднеем.
Според здравните власти трябва да се консумират храни, богати на вода, като диня, пъпеш, ягоди, краставици, портокали и да се избягва прекомерният прием на солени храни, кофеин и алкохол, които имат диуретичен ефект и увеличават загубата на течности. Според РЗИ трябва да се стои на закрито по време на пиковите часове на горещините между 11:00 и 16:00 часа и да се практикува физическа активност рано сутрин или вечер.Тялото подсказва на различни нива, ако му липсват течности. Сред симптомите са жажда, рядко уриниране с оцветяване, умора, главоболие, замаяност, сънливост, обърканост, стомашно-чревни проблеми.
Обикновено тези симптоми изчезват, след като организмът се рехидратира (оводни). При изключително тежки случаи на дехидратация се налага медицинска помощ, за да се избегнат опасни състояния на гърчове, бъбречна недостатъчност и сърдечни проблеми.
