Водещи новиниЗдраве

До 5 години няма да има кой да ни лекува

Лекарите и медицинските сестри прогресивно застаряват и намаляват

 

ПРАЗНИ ЛЕКАРСКИ КАБИНЕТИ И ПЪЛНИ ЧАКАЛНИ Е ПРОГНОЗАТА ЗА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО В ОБЛАСТТА НА РЗИ ВЕЛИКО ТЪРНОВО СЛЕД АНАЛИЗ НА СИТУАЦИЯТА В БРАНША. Изключително притеснителни данни показва мониторингът на ведомството и бие тревога за спешно привличане на млади лекари и медицински сестри.

Изводите са категорични – регионът има нужда от 162 джипита, а в момента реално практикуват 128.

Тези лекари са натрупали огромен стаж в системата през годините и скоро следва да се оттеглят в пенсия. С тях ще си тръгнат не само опитът и знанията, но и последната сигурност, че има на кого да разчитаме, когато нещо ни заболи. Няма кой да заеме местата на ветераните в сферата на първичната медицинска помощ, защото младите са съвсем малко.

Не е оптимистично и състоянието на специализираната извънболнична медицинска помощ. Тя се осъществява в 212 лечебни заведения, които обаче са разположени основно в общините Велико Търново, Горна Оряховица и Свищов.

Все по-трудно ще намерим специалисти по съдебна медицина, спешна медицина, неонатология, анестезиология и интензивно лечение, ендокринология, обща и клинична патология, обща медицина, медицинска онкология. Сериозен е недостигът и на лекари по педиатрия, инфекциозни болести, клинична хематология, клинична алергология, кожни и венерически болести, ортопедия, трансфузионна хематология. Това всъщност не са екзотични специалности, а такива, които всеки ден спасяват животи…

Данните на РЗИ уточняват, че в цялата област няма нито един клиничен хематолог, инфекционист, медицински онколог, спортен медик, неонатолог, хирург и транфузионен хематолог, на възраст под 60 години.

След пенсионирането на тези специалисти ще трябва да пътуваме до други области, защото просто няма да им кой да ни прегледа и да ни назначи терапия.

Освен за лекари, страдаме и от липса на медицински сестри. Филиалът на Варненския медицински университет в старата столица не може да обучи толкова много студенти, които да се влеят в системата и веднага да запълнят недостига.

От анализи на РЗИ става ясно още, че населението в областта е 200 413 души към 31.12.2024 г. и е намаляло с 1819 спрямо 2023 г. Над 30% от жителите в десетте общини са на възраст над 60 години.

От ведомството допълват, че единственият шанс негативната тенденция да бъде обърната е зачисляването на специализанти. Държавата вече стартира програми за стимулиране на младите лекари за оставане и практикуване извън столицата с финансови бонуси, а общините предлагат ведомствени жилища.

Галина ГЕОРГИЕВА

3 коментара за “До 5 години няма да има кой да ни лекува

  • Европейски заплати са единственото, което може да задържи лекарите и нас.

    Отговор
  • Размисли относно работещите в здравеопазването в нашата страна

    28 юли 2025 г.

    Днес в град София, пред сградите на Министерския съвет и на Народното събрание, се проведе пети пореден протест на студенти по специалности в сферата на здравеопазването и на млади дипломирани здравни работници. По този повод бих искал да изразя следното мнение.

    Всички лекари в нашата страна – и млади, и стари – са членове в агентурно-терористичните мрежи на политическата полиция “ДАНС” и на военно-политическата полиция “СВП”. Всички лекари имат две форми за извършване на дейността си: явна – като лекар, и тайна – като отровител, осакатител и убиец. Всички лекари в нашата страна получават заповеди от ДАНС и СВП, със задължителни указания, когато бъдат посетени от жител на страната или от чужденец. С тези заповеди ДАНС и СВП указват на т. нар. “лекар”, дали по време на изпълнение на лечението, здравните процедури и предписваните лекарства, да се помогне на пациента или да му се навреди, осакати, стерилизира, отрови или убие. Когато след изпълняване на действия за увреждане на пациента, за конкретния случай се разшуми в медии и по други ведомства, извършителите на проведеното умишлено увреждащо “лечение” започват лукаво и нагло да твърдят, че била станала неволна лекарска грешка. Четящите българския и международния новинарски поток знаят, че всяка година лекарските грешки са огромен брой.

    Така че, на първо място в нашата страна имаме нужда от добросъвестни лекари, независимо от възрастта им, които не са лукави, нагли, лицемерни, обучени и покварени агентурници-терористи от мрежите на ДАНС и на СВП. За съжаление, по настоящем няма такива лекари, тъй като терористичната секта, управляваща нашата страна, желае да има на разположение начини за скрито и тайно елиминиране на всеки български жител и гостуващ тук чужденец. Така че, т. нар. млади лекари, е най-добре да протестират пред сградата на ДАНС /бул. Черни връх № 45/ и на СВП /бул. Тотлебен № 34/, с искане да не ги задължават тайно да сключват тайни договори за тайно сътрудничество с тези две ведомства. Резултатът от прекратяване на тези тайни договори ще бъде рязко повишаване на здравния статус на населението и икономия на голям размер правителствени и граждански парични средства. Известно е, че християнската секта в нашата страна от векове скрито и тайно умишлено уврежда здравето на населението и контролира кой, кога и доколко да има достъп до лечение /т. нар. метод за осигуряване на покорство чрез достъпа до лечение/. Тук посочените факти и обстоятелства ги знае всеки лекар, но не би ги коментирал публично или прямословно, именно защото е подписал таен договор за прикриване, подпомагане и извършване на дейности, нарушения и престъпления, които са в полза на ДАНС и СВП. Тук посочените факти и обстоятелства ги знае и всеки пострадал индивид.

    Ето защо българските т. нар. лекари са недостойни, недобросъвестни, лъжливи и нагли индивиди, които не заслужват да им се помага за каквото и да било. Морална помощ и увеличение на заплащането ще заслужават, когато престанат да бъдат агентурници-терористи и тайни екзекутори на ДАНС и СВП. Българските т. нар. лекари заслужават да бъдат съдени, осъдени и наказани за десетилетията и столетията на умишлено увреждане на здравето на техни пациенти.

    В личен план мога да заявя, че имам преки и подробни впечатления от около десетина лекари и зъболекари как умишлено увреждаха здравето на техен пациент, в следствие на получени тайни заповеди от ДАНС и СВП. Пациент, който е неудобен за управляващата нашата страна древна тайна въоръжена агентурно-терористична секта, а именно християнската секта. МВР, ДАНС и СВП са силовите догмоналагащи ведомства на сектата.

    Отговор

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *