Образование

Институт „Конфуций“ обявява два конкурса за популяризиране на китайския език и култура

Институт „Конфуций“ към Великотърновския университет обяви два конкурса, насочени към популяризиране на китайския език и култура и към развитието на културния обмен между България и Китай.

Първият конкурс се провежда за четвърта поредна година и е посветен на преводите на произведения на Петко Хинов. Той се организира от Институт „Конфуций“ съвместно с Асоциацията на китаистите в България и катедра „Класически и източни езици и култури“ към Филологическия факултет. Участие могат да вземат преводачи, работещи с китайски и български език, както и всички, които имат интерес към китайската култура. Преводите са в три категории – съвременна китайска поезия, съвременна китайска проза и творби на Петко Хинов.

Крайният срок за изпращане на материалите е 15 март 2026 г. на имейл konkurs.p.hinov@gmail.com. Конкурсът е анонимен и оценяването ще бъде извършено от експертно жури.

Вторият конкурс е на тема „България и Китай – древни и уникални цивилизации“ и се организира за 16-а година.

Тази година подтемата е „Астрономия, време и символика. Зодиакът в древна България и Китай“. Конкурсът е без възрастови ограничения и включва направления „Изобразително изкуство“ и „Литература и култура“. Всеки участник може да се включи с една оригинална и непубликувана творба.

Крайният срок за участие е 31 март. Най-добре представилите се ще получат награди и грамоти, а всички участници – сертификати. Отличените творби ще бъдат представени на изложба, а награждаването ще се състои на официална церемония.

Михаил МИХАЛЕВ

Снимка: ВТУ

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *