Водещи новиниЗдравеПолитика

Извънредна сесия на Общинския съвет в Г. Оряховица заради съдбата на МБАЛ „Св. Иван Рилски“

Местни парламентаристи искат пълна информация за съкращенията и финансовото състояние на лечебницата

 

ИЗВЪНРЕДНО ЗАСЕДАНИЕ НА ОБЩИНСКИЯ СЪВЕТ В ГОРНА ОРЯХОВИЦА за съдбата на МБАЛ „Св. Иван Рилски“ свиква заместник-председателят Николай Илиев.

Сесията ще се проведе на 12 май от 17:30 ч., а единствената точка в дневния ред е свързана с кадровото и финансово състояние на лечебното заведение на фона на растящото напрежение около приватизацията на клиниката.

Местният парламент се събира по искане на локални законотворци от различни политически формации, става ясно от материалите за сесията. Сред инициаторите са Деница Цветанова, Емил Дачков, Георги Бижев, Мирослава Георгиева, Добромир Добрев, Савадор Ганчев, Добрин Дериджиян, Григор Минков, д-р Борислав Генчев и Марин Богомилов.

Съветниците настояват да получат подробна информация за финансовото и кадровото състояние на болницата, включително отчета за първото тримесечие на 2026 г., приходите и разходите за април, както и данни за просрочени задължения.

Исканата справка обхваща още колко щатни бройки има към 1 април за административен персонал, лекари, медицински сестри и санитари, колко от служителите са с упражнено право на пенсия, както и на колко лица от екипа са връчени предизвестия за прекратяване на трудовите правоотношения след 1 април до момента.

Местните парламентаристи поставят и серия от въпроси, свързани с евентуални нови съкращения до 8 юли и как това би се отразило на работата на отделенията.

Извънредното заседание идва само няколко дни след бурните дебати на редовната сесия през април, когато все пак МБАЛ „Св. Иван Рилски“ беше включена в годишния план за приватизация на общинска собственост. Това се случи въпреки общественото недоволство и макар че кметът Николай Рашков оттегли предложението си. Със същия текст обаче то беше внесено отново от общинския съветник Светлозар Шишманов.

Съдбоносното решение беше взето, докато под прозорците на локалния парламент бушуваха протести срещу идеята лечебното заведение да премине в ръцете на частен инвеститор. По време на демонстрацията противниците на идеята призоваха за местен референдум за бъдещето на лечебницата.

Галина ГЕОРГИЕВА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *