КултураПриложение Полски Тръмбеш

„Гурбетчии” участва в пътуващия събор „На мегдана на другата България” в Мюнхен

Теодоси Теодосиев от Полски Тръмбеш прославя България по света от 11 г.

 

Световният танцов колектив „Гурбетчии“ участва в единадесетото издание на пътуващия събор „На мегдана на другата България“, което тази година бе в Мюнхен.

В германския град колективът представи премиерата на миниспектакъла „Завръщане и веселие след Балканската война“, разказа за рубриката „БГ Свят“ на БТА художественият ръководител Теодоси Теодосиев от Полски Тръмбеш, създател и основател на Световния танцов колектив „Гурбетчии“. По думите му това няма да е просто танц: „Това е завръщане – към корена, към силата и към това кои сме ние, където и да се намираме по света“.

Идеята е на самия Теодоси Теодосиев – художествен ръководител и хореограф на Фолклорната формация „Соватчии“ в Кипър. „След един танц, който репетирахме с ръководители… на един обикновен паркинг. После го изиграхме на сцена в Лион, при домакините от „От извора“ с ръководител и организатор Анита Екенова. И точно там си пожелах нещо просто, но силно – да създадем танц на танцьорите. Не възложен. Не поръчан. Не продиктуван. А създаден от мен – заради нас“, обясни Теодосиев.

ГУРБЕТЧИИ ОТ ПОЛСКИ ТРЪМБЕШ В КИПЪР НАПРАВИХА ФОЛКЛОРНА ФОРМАЦИЯ ЗА НАРОДНИ ТАНЦИ и я кръстиха „Соватчии“ на едноименно хоро от родния си град. Това се случва още през 2015 г. После години наред прославят България в Кипър, където пък вече са разбрали, че гурбетчиите имат дух и завидни традиции и фолклорно наследство. Формацията има страница във Фейсбук, а инициаторът може да бъде открит в нета като Теодоси Теодосиев Соватчията.

Преди 11 г. бившите танцьори на „Полянци“ сформирали малък състав, който вече е световноизвестен и част от „Гурбетчии”.

„…Започнахме с малко хорца от различни региони и ритми. След това с танци и в рамките на 9 месеца вече имахме репертоар от 6 танца и 10 хорца. Бях решил да направим концерт, с който да се представим пред българското общество тук, а и да покажем на кипърците, че съществуваме не само като работна ръка, а имаме наш бит, култура и красив фолклор. После реших да поканя българското училище и вече съществуващия в Кипър български ансамбъл „Българи“. Така направихме първия фестивал…“, разказва Теодоси.

В Кипър Теодоси и Светла пристигнали на 19 юли 2009 год. с мисълта, че престоят им ще е най-много 2 години.

На 10 декември 2013 г. обаче им се родило момиченце, което кръстили Гергана. През последните над 5 години Теодоси работи в пътно строителство – изграждане на нова канализация. Всъщност Теодоси и Светла са заедно от много години. Светла била още ученичка, а след като завършила гимназията в Полски Тръмбеш, двамата заминали да живеят в Кипър при родителите на Теодоси, които вече се били установили там. Не знаят кога ще се завърнат в България, но са сигурни, че с това, което правят в Кипър, прославят родината си и правят нещо истинско и добро.

ДНЕС ТЕОДОСИ И ОЩЕ ТРИМА СА ГОРДИ С „ГУРБЕТЧИИ”, В КОЙТО участва и Станимир Минчев – художествен ръководител на Танцовия състав „България“ в Палма де Майорка, а към тях се присъединява и Радослав Йорданов, хореограф и ръководител на „Нестинари“ – Берлин. „Така станахме четирима, но с една обща посока. В началото проектът бях го замислил само за мъже – искахме да покажем, че мъжката енергия във фолклора е жива, силна и присъстваща. Но нещо липсваше. И тогава, съвсем естествено, взехме екипно решение след доста обсъждане – да поканим и жени. За да има завършеност. За да има живот. За да има истинско мегданско веселие.

Започнахме отначало – разговори, покани, препоръки от колеги. Телефони, социални мрежи, лични контакти. Не всички се познавахме, но си се доверихме. Но пък ни обединяваше нещо по-силно – любовта към българския фолклор“, заяви още Теодоси Теодосиев. „Имаше и откази – напълно разбираемо. Това не е проект, който се случва онлайн. Той изисква присъствие, време, средства… и сърце. И въпреки това… На първия ни лагер в София през февруари 2026 година от 55 поканени дойдоха 48. 48 души, които оставиха работа, семейства и ангажименти. Които инвестираха лични средства. Но избраха да бъдат част от нещо по-голямо. И тогава разбрахме – това вече не е идея. В петък сутрин в 8:30 часа залата беше пълна. Не просто с хора, а с енергия. С очи, пълни с желание. С усмивки, които стопляха зимата. Тогава усетихме, че това ще се случи“, добави той.

Тогава започва истинската работа – хореография, авторска музика, сценична визия, изграждане на цялостната линия на миниспектакъла – танц с история.

Женската част е изградена от Боряна Христозова, хореограф на „БалканДенс“ – Щутгарт, и Ирина Стефанова, хореограф на „Дунав“ в Дюселдорф. „Днес вече сме едно цяло. Световен танцов колектив „Гурбетчии“ – хора от различни държави и групи, събрани от една идея… и едно сърце“, заяви художественият ръководител Теодоси Теодосиев.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *