„Възраждане“ не искат да върнат помещенията в Младежкия дом, но съдът ги принуди
АДМИНИСТРАТИВНИЯТ СЪД ВЪВ ВЕЛИКО ТЪРНОВО ОСТАВИ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ ЖАЛБАТА НА ПАРТИЯ „ВЪЗРАЖДАНЕ“ СРЕЩУ РЕШЕНИЕ на Министерския съвет, с което 7 помещения в сградата на ул. „Христо Ботев“ № 15 бяха прехвърлени от държавата на Община Велико Търново за нуждите на Младежкия дом.
Магистратите прекратиха производството по делото, след като приеха, че правителственото решение не представлява административен акт и съответно не подложени на обжалване по реда на Административно-процесуалния кодекс.
За седемте помещения се предвижда създаване на пространства за обучение по керамика, изобразително изкуство, музика и сценични изкуства. Сред тях обаче са стаи № 106 и 107, които се ползват от местната партийна структура на „Възраждане“ по силата на договор за безвъзмездно ползване. Затова от политическата формация оспорват правителственото решение с аргумента, че то засяга възможността им да продължат да ползват помещенията.
От съда изтъкват, че партията не е адресат на решението и не е налице пряко засягане на нейни права или законни интереси. Посочват също, че договорът за ползване на стаите остава в сила до февруари 2027 г. и самото прехвърляне на собствеността не води до автоматично освобождаване на помещенията.
Магистратите посочват, че евентуална промяна в ползването на стаите би могла да настъпи едва след извършване на редица последващи процедури и уреждане на отношенията между собственика и ползвателя.
Запознати припомнят, че от формацията на Костадинов излязоха преди няколко месеца с изявление, че ще освободят офиса си и дарят оборудването му за талантливи деца, но впоследствие не постъпиха така и започнаха дела.
Определението не е окончателно и може да бъде обжалвано пред Върховния административен съд.
Галина ГЕОРГИЕВА
