Горещи новиниОбщество

Велико Търново почете 150 години от безсмъртието на Ботев

За поредна година хора и автомобили застинаха под звуците на сирените във Велико Търново. Старата столица се поклони пред героичния подвиг на Ботев отпреди 150 години, когато родният революционер загива в героично сражение във Врачанския Балкан.

Почетен караул беше строен от курсанти от Националния военен университет, а строят беше приет от бригаден генерал Станчо Кайков.

Цветя и венци поднесоха кметът на Велико Търново Даниел Панов, областният управител Марин Богомилов, народният представител Александър Узунов, зам.-председателят на Великотърновския общински съвет Росен Иванов, генерал Станчо Кайков, зам.-кметът Нейко Генчев, зам.-ректорът на ВТУ проф. Вихрен Бузов, началникът на РУО Здравка Минчева, областният председател на Съюза на ветераните от войните Атанас Величков, председателят на Областната организация на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва проф. Михаил Харалампиев, председателят на Общински комитет “Васил Левски”, зам.-председателят Валерия Дончева,  секретарят на  комитета и председател на ОС във Велико Търново Елена Мачковска, общински съветници, общественици и граждани.

Вълнуваща литературно-музикалната композиция „Цветя за Ботев изпълниха децата от ДГ „Соня“ във Велико Търново. Тя завърши с вдъхновено изпълнение на песента „Тих бял Дунав“.

Заупокойна молитва беше отслужена Негово Високоблагоговейнство ставрофорен свещеноиконом д-р Славчо Иванов, а цветя пред паметника поднесоха много деца и ученици, включително от ОУ „Христо Ботев“ в старата столица.

Военният духов оркестър изсвири химна на Република България, след което честването приключи, а от небето се изля пороен дъжд.

Организатори на честването са Община Велико Търново, Общинският комитет “Васил Левски” и НВУ “Васил Левски”.

Михаил МИХАЛЕВ

Снимки: авторът

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *