224 курсанти и 280 студенти приема Военният университет
224 КУРСАНТИ И 280 СТУДЕНТИ ЩЕ ПРИЕМЕ ТАЗИ ГОДИНА НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕНЕН УНИВЕРСИТЕТ „ВАСИЛ ЛЕВСКИ“ ВЪВ ВЕЛИКО ТЪРНОВО. Бъдещите офицери могат да избират измежду 18 специализации, а кандидат-студентите имат възможност да се борят за място в 16 специалности.
Драстично е увеличена държавната поръчка за задочници в образователно-квалификационната степен „бакалавър“ по военно дело. Задочната форма беше възстановена миналата година и вузът прие първите шестима обучаеми. За новата учебна година е местата са 33. За първи път университетът предлага нова форма на обучение на офицери за въоръжените ни сили. Учебната програма е направена така, че тези кадри да завършват за година и половина, каза началникът на Военния университет бриг. ген. Пламен Богданов и уточни, че местата за тази нова форма са 22.
В осем града на България ще направи предварителни изпити Националният военен университет. Първата такава сесия започва още на 24 февруари и проверките ще продължат чак до 11 май. За първи път военният вуз ще улесни бъдещите си обучаеми, като им позволи да се явят на общообразователния тест, на теста по чужд език и на психологическата проверка в някой от тези осем изнесени центъра. Редовната сесия започва на 11 юни и продължава до 7 юли. Тя ще се проведе в Националния военен университет. На 9 юли ще се събере комисията, която ще обяви приетите курсанти. Два дни по-късно ще излезе първото класиране на студентите.
ЕДИНСТВЕНАТА НОВА СПЕЦИАЛНОСТ В НАЦИОНАЛНИЯ ВОЕНЕН УНИВЕРСИТЕТ Е ИМЕННО ЗА СТУДЕНТИТЕ. Специалността е разкрита във факултета в Долна Митрополия, където ще бъдат приети шестима първокурсници, които ще се обучават за професията „Авиационни електронни системи за управление на въздушното движение“. Специалността е разкрита, след като Държавното предприятие „Ръководител на въздушното движение“ е признало, че няма кадри за ръководители на полети, специалисти по комуникационни и авиационни системи и радарни специалисти. Последният випуск в тази специалност е завършил през 1996 – 97 г. След това Техническият университет в София е опитал да обучава кадри за въздушния транспорт, но държавата бързо се е отказала да финансира специалността в цивилен вуз, обясни вчера бриг. ген. Богданов.
„Приемът е сериозно предизвикателство за нас, защото е голям. Но сме решени да попълним държавната поръчка, затова отиваме при момичетата и момчетата, които биха се заинтересували от професията на офицера“, заяви още ректорът на Военния университет бриг. ген. Богданов и призна, че през последните години се увеличават тези, които не успяват да издържат психологическия тест, което значи, че изборът на професия от много кандидати е неосъзнат. Някои се отказват в мига, в който видят военната униформа и осъзнаят, че ще трябва да я носят постоянно. Други напускат на втория ден, защото отказват да стават в 5,30 сутринта. Около 10 – 12 първокурсници си тръгват след първите две седмици и почти винаги това са момчета, не момичета, обяснява още ген. Богданов.
140 г. от основаването на първото военно училище в България, чийто приемник е НВУ, и 140 г. военно дело ще празнува вузът във Велико Търново. Проявите започват през април, а кулминацията ще е през ноември, когато е патронният празник на Военния университет. Дотогава ще бъде готова и първата по рода си карта за всички дислокации на военни училища в страната ни за този период. Според направената вече справка, те са повече от 100, а е имало години, в които България е имала по едно и също време 25 военни училища.
Сашка АЛЕКСАНДРОВА