„Виолетовите“ удариха „драконите“, чакат тима на Любо Пенев в първия мач от плейофната група

efbet Лига, XXVI кръг

„Етър ВТ“ – „Дунав“ (Русе) 5:3

Отборът на „Етър ВТ“ победи с 5:3 „Дунав“ (Русе) в зрелищен мач на стадион „Ивайло“ от последния, XXVI кръг на редовния сезон в efbet Лига. Успехът подпечата десетото място на „виолетовите“ преди плейофната група и им осигури предимство в домакинствата в нея.

Срещата започна с натиск на великотърновци, които още в 3-тата минута отправиха първия точен удар. Нанесе го Боджадж, след като успя да се измъкне зад гърба на защитата на гостите, но право в ръцете на вратаря им Благой Макенджиев. Последваха още две – три остри слизания към вратата на русенци и в 8-ата минута етърци поведоха в резултата с хубав гол на Милчо Ангелов. Нападателят беше намерен с дълъг пас зад гърба на защитата от Антон Огнянов. Ангелов напредна по фланга и шутира с левия крак във вратата на Макенджиев за 1:0.

Флорент Боджадж се разписва за 2:1 срещу „Дунав“ Снимка Ростислав ГРЪНЧАРОВ

Последва обаче отстъпление в действията на „виолетовите“ и с първия си точен удар дунавци изравниха. Това стана в 20-ата минута, в която Ивайло Лазаров получи подаване от Стефан Христов, центрира в наказателното поле и Фернандо Кавалканте засече топката с десния си крак за 1:1. В 32-рата минута Долапчиев комбинира добре със Стефан Христов, който стреля към вратата на Христо Иванов, но топката спря във външната страна на мрежата. В 39-ата минута Боджадж ознаменува завръщането си в игра с гол, който пък даде нова преднина на „Етър ВТ“. Здравко Илиев получи подаване на десния фланг и с прецизно центриране намери връхлитащия Боджадж, който засече във вратата на Макенджиев за 2:1.

Две минути по-късно „драконите“ можеха да изравнят, но удар на Стефан Христов, който бе намерен от Петко Цанков в уличка зад гърба на защитниците на домакините, срещна страничната греда.

Второто полувреме тръгна с удар на Боджадж, спасен от Макенджиев, а в 53-тата минута опасен изстрел на Ненов под сглобката бе изваден от Христо Иванов.

В 63-тата минута от пряк свободен Тонислав Йорданов насочи топката в ъгъла за 3:1. Отново младият нападател се разписа отблизо, след като получи пас от Милчо Ангелов в 76-ата минута.

В 78-ата минута Кавалканте изведе Стефан Христов и той намали на 4:2, като стреля леко край излезлия Христо Иванов. Четири минути по-късно Свилен Щерев се измъкна и вкара отблизо за 4:3, възползвайки се от подаване на Дуде Ндонгала. В добавеното време направилият силен мач Здравко Илиев напредна отдясно след пас на Милчо Ангелов и с мощен удар оформи крайното 5:3.

Публиката, която през цялата среща подкрепяше тима, накрая скандира мощно името на старши треньора Петко Петков.

В петък „Ботев” (Враца) загуби с 0:1 от ФК „Царско село” в мач, който трябваше да определи 11-ия в класирането след редовния сезон. След пропуски и на двата отбора гостите спечелиха с 0:1 с гол в 90-ата минута. Ако срещата бе завършила реми, етърци щяха да имат аванс от 4 точки.

Така „Етър ВТ” завършва десети с 27 точки, а „Царско село” е 11-и с 25 точки. Двата тима излизат един срещу друг тази седмица в първи мач от финалната четворка, в който победа за „болярите” на 99% им гарантира оставане в групата и битки за 7 – 10 място.

В четворката са още „Черно море” и „Витоша”. В събота варненци надиграха отбора от Бистрица с 2:0 в мач от XXVI кръг, тази седмица двата тима ще се срещнат отново.

„Етър ВТ”: Хр. Иванов, З. Илиев, Скерлев, Огнянов, Купенов, Пехливанов (58 Станев), Колев, Кацаров, Т. Йорданов (93 Петков), Ангелов (93 Мартинович), Боджадж (78 Добрев).