Местен фермер предлага законодателни промени срещу злоупотребите с пасища и млечните продукти ментета
ДЪРЖАВАТА СПЕШНО ТРЯБВА ДА НАБЕЛЕЖИ СТРАТЕГИЧЕСКИТЕ СИ ПРИОРИТЕТИ В СЕЛСКОТО СТОПАНСТВО, ЗАЩОТО В ПРОТИВЕН СЛУЧАЙ поголовието у нас до 10 години ще намалее наполовина. Това заяви съпредседателят на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация Симеон Караколев, който заедно с колегите от организацията ще предложи на бъдещето Народно събрание законодателни промени за осветляване на злоупотребите в бранша.
„Най-голямата болест е липсата на адекватна политика в сектора. Тя води до рязко свиване на поголовието. В момента няма данни, на които да се опрем, относно това колко са стопанствата и животните у нас. Всеки един анализ не би бил достатъчно актуален и верен. Предлагаме на новото ръководство на земеделското министерство създаването на публични списъци. Всяко населено място трябва да има регистър за вида и броя животни, които се отглеждат там. Кметовете, особено по малките населени места, масово не знаят на територията на селото какви регистрирани стопански обекти има. Това го знаят отчасти различни институции“, коментира той.
Подчерта, че липсата на информация създава благоприятна среда за злоупотреби, като например наличието на виртуални животни. С тях се случва т.нар. пасищен туризъм у нас, който ощетява добросъвестните животновъди. Казусът е бил обсъден със земеделската парламентарна комисия на предходното Народно събрание, срещнал разбиране, но не бил облечен законодателно.
„Преди всичко трябва да се даде приоритет на местните животновъди. В моето населено място приоритет имам аз и чак когато ме оземли общината, тогава може да разпределя пасищата на някой друг фермер, който е на километри от това населено място. Парадокси има много, аз съм водил животновъд от Свищовско в парламентарната комисия, за когото се оказа, че няма пасища, защото са взети от друг фермер от друго населено място. Мога само да допускам как се случва това – комисиите в общината са ангажирани в разпределянето на пасищата и дават на определени хора най-хубавите пасища, а за другите няма изобщо. Много фермери са се примирили с това“, сподели още Караколев.
Той подчерта, че с организацията се бори и за законодателни промени относно качеството на млечните продукти. Даде за пример фабрика, която произвежда 10 тона млечни продукти и има дневен оборот 100 000 лв. В нея при проверка става ясно, че се надвишава допустимото количество вода в съответния артикул и тя се сдобива с глоба. Санкцията обаче е едва 2000 лв. и това по никакъв начин не води до преустановяване на лошата практика.
„В Гърция глобата за имитации е 260 000 евро. Безнаказаността у нас удря по джоба на всички – по производителите на мляко, по тези, които работят съвестно и по утвърдени стандарти. Настояваме санкциите да станат стряскащи, иначе ще продължим да консумираме ментета“, категоричен е фермерът.
По думите му тези законодателни промени могат да се случат само ако има политическа воля.
Галина ГЕОРГИЕВА