Нов празник в българския църковен календар прославя мощите на св. Евтимий Търновски
Митрополит Григорий оглави богослужението в Бачковския манастир, присъства и делегация от Православния факултет на ВТУ
На 22 октомври 2023 г. с голяма тържественост в Бачковския манастир Светият синод на БПЦ обяви, че учредява нов църковен празник в календара на Православната църква – „Прославление на мощите на св. Евтимий Търновски”, който ще се чества на тази дата.
Сребърният ковчег със светите мощи беше тържествено положен за поклонение в манастирския храм, а богослужението, в което участваха почти всички представители на висшия клир на Българската православна църква и свещеници от епархиите, бе водено от старшия от присъстващите митрополити – Великотърновския Григорий.
Архимандрит Стефан от Бачковския манастир „Успение Богородично“ определи деня като исторически не само за нашата църква, но и за целия православен свят. В светата обител беше изложена и оловната табела, погребана заедно с мощите на светеца. На богослужението присъства и делегация от Православния богословски факултет на ВТУ, водена от декана проф. д-р Магдалена Легкоступ, доц. д-р Мариета Конова – зам.-декан, проф. д-р Красимир Русев – преподавател в катедра „Църковни изкуства“, гл. ас. д-р Росен Русанов от катедра „Историческо и практическо богословие“ и студенти от специалностите „Теология“ и „Църковни изкуства“. А стотици поклонници се стекоха в манастира, за да се поклонят пред мощите на светеца.
С обявяването на празника се спират споровете за автентичността на намерените през 1905 г. в Бачковския манастир мощи. Синодните архиереи са единодушни, че те принадлежат на св. Патриарх Евтимий Търновски и остават на съхранение в тази обител. А и в открития през 1915 г. Ловчански сборник, датиран от края на XV или началото на XVI в., има приписка, в която изрично и ясно се казва, че св. Евтимий е бил заточен в Станимака, в манастира на Св. Богородица, където дочакал края на живота си.
ИНТЕРЕСНА Е ИСТОРИЯТА ЗА ОТКРИВАНЕ НА МОЩИТЕ
В далечната 1905 г. на 24 октомври в Бачковския манастир е назначен нов игумен – йером. Паисий (Пастирев), който започва да събира различни сведения, истории, предания и да се допитва до по-старите манастирски братя. Един от тях, отец Методий, клисар на манастира, споделя, че е чул от възрастна жена от Станимака (Асеновград) за едно определено място в нартекса (притвора) на голямата манастирска църква, където някога непрекъснато горяло кандило и там не бивало да се стъпва, тъй като отдолу бил погребан светец. Всичко това е подробно описано и документирано и от самия отец Паисий, и от специалната комисия, назначена от Св. синод, която е натоварена да разследва откритието. На 20 ноември 1905 г. отец Паисий решава да започне разкопки на посоченото от Методий място, без да уведоми и поиска разрешение за това от Св. синод на БПЦ. Разкопките се правят във външния притвор на голямата манастирска църква, пред западната й порта, което всъщност се пада точно под олтара на най-старата малка църква „Св. архангел Михаил“. Това е и мястото, където според преданието непрекъснато е горяло кандило. На дълбочина от 85 см са открити две плочи, добре замазани в краищата си с хоросан. В присъствието на игумена и част от манастирското братство работникът повдига плочите и се отваря гроб, иззидан с тухли, споени с хоросан. В средата му са сложени накуп архиерейски атрибути.
20 дни по-късно отец Паисий се разпорежда да се копае дъното на открития гроб, откъдето започват да излизат плътно наредени един до друг камъни. Игуменът помолил работника да изкърти един от тези камъни, при което се чул шум от пропадане в празно пространство. Монасите от братството на манастира се спуснали в гроба и видели кости и навит на руло оловен лист. Игуменът събрал братството и в тяхно присъствие го разтворил, почистил с оцет и спирт корозиралия надпис, който станал по-ясен.
Първоначално от надписа успели да прочетат „Св. мощи“, а след това „на Евтимий“ и накрая „патриарх на българите“, което вече не оставило никакво съмнение за кого се отнася този надпис.
Около 15 см по-дълбоко от първия гроб се появила нова каменна плоча, след повдигането на която се открива също гроб, от който се разнася благоухание на свето миро, сигурно свидетелство, че разкритият гроб е на светец.
След като огледали добре гроба, манастирските братя поставили отново плочата на първия и на втория гроб на местата им и ги затрупали с камъни. А отец Паисий веднага изпратил телеграма, с която уведомил Св. синод на БПЦ за откритието.
Ана РАЙКОВСКА
Дано помогне на Велико Търново да стане велико.