Забава и знание

Комбинираха трансплантация на свински бъбрек и сърдечно устройство в опит да удължат живота на жена

Доктори в Ню Джърси трансплантираха свински бъбрек на жена от Ню Джърси, която е била на прага на смъртта.

Операцията стабилизира състоянието на сърцето ѝ.

Лиза Пизано е имала комбинация от сърдечна и бъбречна недостатъчност. Тя е била твърде твърде болна, за да се класира за традиционна трансплантация. Тогава лекарите от медицинския център „Лондон Хелт“ в Ню Йорк (NYU Langone Health) са разработили новаторски метод – имплантирали са механична помпа, която да поддържа сърцето на пациентката, а дни по-късно са трансплантирали бъбрек от генетично модифицирано прасе.

Пизано се възстановява добре. Тя е вторият пациент, получил свински бъбрек.

Първият беше пациент, получил трансплантация в Централна болница „Масачузетс“ миналия месец.

„Бях на края на силите си“, каза Пизано пред Асошиейтед прес. „Просто се възползвах от шанса. И знаете ли, в най-лошия случай, ако не се получи при мен, може би щеше да се получи при някой друг.“

„Беше много вълнуващо“, каза д-р Робърт Монтгомъри директор на Института за трансплантации на Нюйоркския университет „Лангон“, след като органът веднага е започнал да произвежда урина.

„С тази операция ще видя жена си отново да се усмихва“, каза съпругът на Пизано.

Повече от 100 000 души са в списъка на чакащите за трансплантация в САЩ, повечето от които се нуждаят от бъбрек, а хиляди умират в очакване. С надеждата да запълнят недостига на донорски органи няколко биотехнологични компании генетично модифицират прасета, така че органите им да са по-подобни на човешките.

Изследователски екипи временно трансплантират свински бъбрек и сърца в хора изпаднали в мозъчна смърт, като резултатите са обещаващи.

Трансплантацията на свински бъбрек в Централна болница „Масачузетс“ миналия месец породи нови надежди. Ричард „Рик“ Слейман се възстановява добре пет седмици след операцията и вече се върна в дома си. Неотдавнашната биопсия не показва други проблеми.

Пизано е първата жена, която получава орган от прасе. Преди това тя се подлага на ксенотрансплантация, но сърцето и бъбреците ѝ отказват. Пациентката получава сърдечен арест и е реанимирана преди експерименталните операции. „Бях нещастна“, каза Лиза.

свински бъбрек

„Все едно си в лабиринт и не можеш да намериш изход“, обяснява Монтгомъри. Въпреки това хирурзите решават да свържат сърдечна помпа със свински бъбрек.

Със спешно разрешение от Управлението по храните и лекарствата, Монтгомъри избира орган от прасе, така че клетките му да не произведат определена захар, която е чужда на човешкия организъм и да предизвика незабавно отхвърляне на органа.

В допълнение е добавена тимусната жлеза на донорското прасе, която играе важна функция за имунната система. Тя е прикрепена към дарения бъбрек с надеждата, че ще помогне на организма на Пизано да понесе новия орган.

„Няма как да се предскаже дългосрочният резултат, но засега няма признаци на отхвърляне на органа“, каза Монтгомъри.

Настройването на вентрикуларно помощно устройство, наречено LVAD,  работи с новия й бъбрек и дава на лекарите повече сведения. Те могат да помогнат на бъдещите пациенти, които имат подобен проблем.

БТА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *