Тонове земеделска продукция беше унищожена от градушката
Стопаните ще чакат финансова компенсация от държавата
ТРУДЪТ НА СТОТИЦИ ЗЕМЕДЕЛЦИ БЕШЕ СЪСИПАН ОТ МОЩНАТА ГРАДУШКА В СРЯДА ВЕЧЕРТА.
Унищожени са огромни площи с насаждения в община Велико Търново, като най-пострадали са лични и индустриални стопанства в Шереметя, Арбанаси, Малки Чифлик, Пчелище, Миндя, и Къпиново. Падналите в различните селата ледените късове са били с размер на кокоше яйце, тенис топка и орех. На места реколтата е компрометирана на 100 процента и фермерите няма да приберат нищо от онова, което са отглеждали месеци наред.
Фермерите в най-пострадалите райони сравняват пораженията от градушката с преминаване на валяк през земеделската земя. Обясняват, че ледените късове са били в неправилна форма и това още повече е допринесло за по-големи щети.
Стопаните са възмутени от липсата на адекватна защита от страна на Изпълнителната агенция „Борба с градушките“.
От институцията излязоха с официална информация, че в деня преди стихията са извършили противоградова защита чрез самолетен способ над областите Велико Търново и Разград.
„Изстреляни са 126 шпули и са обработени две градоопасни клетки“, гласи отчетът на ведомстовото. От там обаче не дават обяснения за това дали в сряда е имало някакви действия за предотвратяване на градушката.
До преди година на летището в Горна Оряховица бяха позиционирани три самолета за противодействие на ледени късове, които при подобни ситуации веднага излитаха в небето и засяваха със специален реактив градоносните облаци. Летящите машини обаче бяха преместени в Русе, по волята на собственика им Христо Крушарски. Фирмата му е единственият у нас авиационен оператор със собствени пилоти и производител на системи за противодействие на ледения дъжд. Бизнесменът предприе тази рокада заради ново съдружие с друг инвеститор, свързано с безвъзмездна концесия на летателната площадка в Русе. Тогава беше разпространена информацията, че пребазирането ще позволи самолетите да осъществяват защита както над Северна България, така и над земеделски райони в Румъния.
В същото време във Великотърновско няма площадка за изстрелване на ракети срещу градоносни облаци и може да се разчита единствено на летящите машини в Русе.
Масово не са сключени застраховки на реколтата, коментираха пред „Борба“ стопани. Въпреки това те ще сезират Областна дирекция „Земеделие“ за пропадналите площи и ще настояват за компенсация от държавата.
Галина ГЕОРГИЕВА