Разследване: Признат от съда за извършител на домашно насилие заработи в институция за подкрепа на жертви от такова
„Назначението е законно, но доколко е морално?“, пита потърпевшата
МЪЖ, ПРИЗНАТ ОТ СЪДА ЗА ИЗВЪРШИТЕЛ НА ДОМАШНО НАСИЛИЕ НАД СЪПРУГАТА СИ, ЗАРАБОТИ КАТО СОЦИАЛЕН СЛУЖИТЕЛ в институция… за подкрепа на жертви на домашно насилие.
Скандалният случай е от Горна Оряховица. Работникът е назначен, докато тече 6-месечната мярка за защита на потърпевшата от съда. Въпреки че мъжът има доходи, той отказва да заплаща за лечение на детето им, което е със специални потребности. Малчуганът посещава специализиран център и всички разходи се осигуряват единствено от жената, увери тя.
Съпрузите се развеждат през 2023 г., а родителските права са присъдени на майката. Заради психически тормоз и заплахи за живота потърпевшата се обръща към Темида и веднага бива издадена заповед за защита. На мъжа се забранява да приближава дома и местоработата на жената за период от 6 месеца. През това време обаче родителите продължават да водят съдебни битки. Единственият месечен превод, който майката получава от бащата, е 195 лв. Намесва се съдия-изпълнител за събиране на суми за терапия на детето от бащата.
ШОКИРАНА ОТ НОВИНАТА, ЧЕ БИВШИЯТ Й СЪПРУГ РАБОТИ КАТО СОЦИАЛЕН СЛУЖИТЕЛ В ИНСТИТУЦИЯ ЗА ПОДКРЕПА НА ЖЕРТВИ НА ДОМАШНО НАСИЛИЕ, ЖЕНАТА ИЗПРАЩА СИГНАЛ ДО ОБЩИНА ГОРНА ОРЯХОВИЦА, Държавната агенция за закрила на детето, Агенцията за качество на социалните услуги, прокуратура и др.
„Абсурдно е човек, признат за извършител на домашно насилие, непоемащ ангажимент към детето си, играещ циркове на информационно затъмнение и неосведоменост, че детето му се лекува – да предлага подобни услуги и да има допир до хора, нуждаещи се от тях. Моля да вземете адекватни мерки, защото назначението му може да е законно, но определено не е морално“, посочва в писмото си до институциите майката.
Запознахме Община Горна Оряховица с казуса. Оттам информираха, че назначението е направено тази пролет, като мъжът е представил свидетелство за съдимост, в което е посочено, че е неосъждан. Обясниха, че Общината няма разследващи функции, за да проучва всеки кандидат за работа, а за момента няма национален регистър, съхраняващ данните за актове на домашно насилие. Допълниха, че мъжът все още е в 6-месечен изпитателен срок и новите факти около личността му ще бъдат взети под внимание относно трудовите му правоотношения.
Потърсихме дирекция „Социално подпомагане“ в Горна Оряховица, а оттам заявиха, че са запознати със случая.
„Нашите правомощия се изчерпват до това да гарантираме защита и благоприятна среда за детето, както и да постигнем нормални взаимоотношения между родителите. Работим по случая от месеци. Относно назначаването на мъжа не можем да въздействаме, защото работодател е Община Горна Оряховица. Контрол пък оказват от Агенцията за качество на социалните услуги“, посочи директорът на ведомството Боряна Кирилова.
Социалният феномен домашно насилие съществува от векове у нас. Той стана повод за законодателни промени през последните години и това даде смелост на жертвите да потърсят гласно помощ, за да излязат от капана на агресията.
Случаи на тормоз в семейна среда не липсват и в област Велико Търново.
През 2023 г. издадените заповеди за защита от домашно насилие са 224, докато през 2022 г. – 123. Най-много от тях са за общините Горна Оряховица и Велико Търново, сочи статистиката на ОД на МВР.
Специалистите, работещи по превенцията и справянето с домашно насилие, твърдят, че общото между жертвите, когато се отскубнат от насилника, е съжалението, че не са предприели крачката по-рано.
Функционира националната гореща телефонна линия за подкрепа и насочване на хора, пострадали от насилие. Тя е денонощна услуга за жени, мъже и деца и техните близки, които са станали жертва на насилие и експлоатация. Номерът е 0800 18 676.
Галина ГЕОРГИЕВА