Допълнителни показатели лишиха състезателка на ШК „Асеневци“ от медал на държавното първенство

Със седем деца се представи ШК „Асеневци” на Държавните първенства по класически шахмат, ускорен шахмат и блиц. За втора поредна година великотърновският клуб бе домакин на шампионатите до 8 и 10 години. Надпреварата събра около 70 участници и се проведе през периода 9 – 16 август в град Априлци.

При 8-годишните момичета Вяра Петкова и Теона Тутекова от великотърновския клуб направиха своя дебют на държавни първенства. Теона със своите едва 5 годинки бе и най-малкият участник в състезанията. Тя се бори достойно с „каките” и заяви своята решителност догодина да окаже сериозна конкуренция за медалите. Вяра се съревновава много смело с опитните си връстнички и успя да стигне до дележ на второ –четвърто място на класическия шахмат, но допълнителните показатели не бяха в нейна полза и остана 4-та. На ускорения шахмат зае 6-а позиция, а на блица – 5-а.

Максимилиан Пренгов бе представителят на ШК „Асеневци” в групата на 8-годишните момчета. Тренирайки само от няколко месеца, 6-годишният шахматист направи отличен дебют на националната сцена, извоювайки 3 от 7 точки във всяка една от дисциплините.

Най-много представители домакините имаха при 10-годишните момчета, където бе и най-масовата група. На класическия шахмат отлично представяне направи Теодор Тутеков, който зае 6-о място в генералното класиране. Данаил Боев събра 4.5 точки, заемайки 8-а позиция. Кристиян Кънев завърши с 4 точки и 10-а позиция. На ускорения шахмат всички момчета направиха по 4 победи от 7 възможни, заемайки 7-о, 8-о, 9-о и 11-о място. Отлично бе представянето на Теодор Тутеков на последната дисциплина – блиц, който спечели 5 партии и зае престижното 5-о място от общо 26 участници. Кристиян Кънев остана 10-и с 4 точки.