Партизанските паметници в областта все още събират верните последователи на социалистическата идея около 9 септември
На 9 септември тази година се навършват 77 години от социалистическата революция в България през 1944 г., поне това беше официалната формулировка в продължение на 4 десетилетия. Една от най-противоречивите дати в съвременната ни история, за нейното значение продължават да спорят както историци, така и привърженици на отмрелия вече социализъм. На другия полюс са всички, които са били или са се чувствали репресирани от комунистическия режим. За най-младите тя не е нищо повече от дата в учебника. Така или иначе, особено за членовете на БСП и за наследниците на някогашните партизани и ятаци, това е светла дата, която най-често се отбелязва около многобройните паметници и паметни плачи в областта, които са над 100. Повечето стоят и са добре обгрижвани, което все пак е добър знак за почитта на разделеното ни общество към историята.

Партизани от Килифаревската и Еленската чета на Горнооряховския отряд слизат в Търново, около 9 септември 1944 г.
Сред най-големите партизански паметници във Великотърновска област, които се знаят, без да сме изчерпателни, са монументът „Балванска битка“, Паметникът на загиналите партизани при с. Константин, този в местността Тасладжа, а в парк „Дружба“ във Велико Търново има няколко надгробни. Партизански паметник има до хижа „Божур“, в с. Михалци, в Сухиндол е този на Хюсеин Мутков, къщата музей на баба Съба Енева в с. Коевци и Паметникът на загиналите партизани там. Скромният ни списък продължава с надгробния паметник в с. Горско Косово, а в Златарица голям паметник, посветен на загиналите в Септемврийското въстание през 1923 г. В центъра на Лясковец още стои монументът в центъра на града, многобройни са паметниците и в Килифарево. Не на последно място трябва да посочим и Братската могила в парк „Марно поле“ в старата столица.
На повечето от тях днес ще бъдат поставени цветя в знак на почит към загиналите. А тези, които не признават датата, може просто да ги подминат. Важно е да бъдем толерантни.
Ана РАЙКОВСКА
Сн. „Изгубената България“
Тия партизании, ни разгониха фамилията. Какви паметници бе? И днес още не можем да се оправим.
Комунизъма е радиоактивен. Само може да се загроби, за да не трови.
На снимката не виждам масово посрещане както ни учеха като деца.
Хората са се били за по-добро бъдеще,едва ли за сегащното.
„Хората са се били“ без да имат идея за какво. Е, някои от тях за пари, но масата просто за да не работят тежка селска работа.