Горещи новиниОбразование

Проф. Димитър Димитров обяви кандидатурата си за ректор на ВТУ

Проф. Димитър Димитров обяви кандидатурата си ректор на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. Към момента той е зам.-ректор на висшето учебно заведение. Неговата номинация е втората, след като преди няколко седмици желание да участва в изборите за ректор на университета публично заяви и проф. Милко Палангурски.

„През изминалите години, с усилията на всички преподаватели и администрацията, успяхме да преминем през не една и две кризисни ситуации, между които финансова криза на Университета, политическа нестабилност в страната и пандемията от Covid-19. Устояхме на изключителна конкуренция в страната и чужбина. Никой не може да обещае, че в бъдеще няма да има кризисни ситуации, за съжаление, но преминали през тези проверки и постигнали нова степен на стабилност, ние трябва да гледаме градивно напред, към едно бъдеще, при което традициите, многопрофилността на Университета и стабилността на научно-изследователския и административен състав в съчетание с интернационализацията и възприемането на редица иновации могат и трябва да доведат до напредък и експанзия“, споделя проф. Димитър Димитров.

Той е категоричен, че има моменти в живота, в които на човек му се налага да взема важни решения и да поема тежки ангажименти.

„За мен този момент настъпи. Обръщам се към всички Вас с официалното си решение да се включа в надпреварата за ректорския пост в името на добруването на Университета, за развитие на всичко започнато през последните два мандата и за нови стъпки в новите условия, които можем да прогнозираме, макар и с необходимата условност. Великотърновският университет, представен от своите факултети, филиали, центрове и департаменти, от своите преподаватели, служители и студенти, ще трябва да се развива напред в условията на силна конкуренция, съчетавайки традицията с иновациите“, обяснява още проф. Димитров.

По думите му има и доста предизвикателства, включително политическата ситуация в страната, общото икономическо състояние, политиката в сферата на висшето образование и науката и свързаната с нея нормативна база. Според него реформата в сектора на висшето образование засяга цялостното финансиране на висшите училища и е фактор с ключово въздействие върху учебната и научноизследователската работа. „Наред с голямата външна и вътрешна конкуренция, ние трябва да посрещнем предизвикателствата, които произтичат от неблагоприятните демографски процеси. Ще има и промени в законодателството, вероятно не винаги в наша полза. Няма смисъл да водим войни с нормативната база и с национални институции, които не харесваме много по различни причини, но няма да си позволим да бъдем безгласна буква – силни ще сме тогава, когато сме изправени“, убеден е кандидатът за ректор.

По думите му Университетът  трябва да върви ръка за ръка с иновациите, включително в областта на дигитализацията, отвореното и дистанционно обучение. Друга не по-малко важна насока за развитие, която проф. Димитров чертае е интернационализацията, включително чрез участието  в международни консорциуми, мрежи и проекти.

„Нашата кауза включва подкрепата на българщината и българистиката в чужбина, дори когато ще ни се налага да запълваме празнини, оставени от не винаги адекватната държавна политика в тази област. Ще продължаваме разрастването си в Югоизточна Европа, като на първо време трябва с пълна пара да заработят поделенията ни в Република Северна Македония. По отношение на преподавателския състав трябва да се постигне необходимият баланс между подмладяването, от една страна, и от друга, дължимото уважение към преподавателите с опит и дълъг стаж в Университета, чиито заслуги имат много важно значение за изграждането и запазването на марката „ВТУ”. Институтите могат да се превърнат в една възможност за продължаване на тяхната връзка с Университета. В институтите може и трябва да се развива научно-изследователска дейност, която да носи точки и престиж, чрез тях да се кандидатства по проекти, да се координира участието ни в консорциуми и мрежи, да се помага при акредитацията на Университета и отделните направления, да се извършват консултантски услуги чрез добро взаимодействие с националните и местни структури и ведомства, както и с бизнеса“, казва още проф. Димитров.

Вторият мандат на проф. Христо Бонджолов начало на ВТУ изтича през май. Той няма право да се кандидатира за трети, тогава ще се проведат и изборите за нов ректор.

2 thoughts on “Проф. Димитър Димитров обяви кандидатурата си за ректор на ВТУ

  • Напълно заслужава тази кандидатура. Успех.

    Отговор
    • Единствената интерестна и заслужаваща уважение кандидатура за постта Ректор на ВТУ е тази на доц. Марияна Няголова. Другите са –ведомствена скука.

      Отговор

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *