Водещи новиниОбщество

Къщи призраци по пътя на туристите във В. Търново, няма решение за проблема от години

КЪЩИ ПО ГЛАВНИТЕ ВЕЛИКОТЪРНОВСКИ УЛИЦИ, ВОДЕЩИ ДО ИСТОРИЧЕСКИЯ ХЪЛМ ЦАРЕВЕЦ, ПРОДЪЛЖАВАТ ДА СЕ РУШАТ, АЛАРМИРАХА ЧИТАТЕЛИ НА “БОРБА“

КЪЩИ ПО ГЛАВНИТЕ ВЕЛИКОТЪРНОВСКИ УЛИЦИ, ВОДЕЩИ ДО ИСТОРИЧЕСКИЯ ХЪЛМ ЦАРЕВЕЦ, ПРОДЪЛЖАВАТ ДА СЕ РУШАТ, АЛАРМИРАХА ЧИТАТЕЛИ НА “БОРБА“
Част от къщите на ул. „Велчо Джамджията“ вече са рухнали.

За съжаление, решение на проблема няма от години, а причините за срутването на паметниците основно са многото наследници, част от които са в чужбина. Освен това процедурите за ремонт са тромави заради съгласувателните процедури.

Особено тежко е положението по ул. „Велчо Джамджията“, където има няколко рухнали къщи, както и на нейното продължение „Никола Пиколо“. На ул. „Стефан Стамболов“ пък отдавна е рухнал Стамболовият хан. Тук-там има нагласени фасади, но инвестициите в Стария град са доста трудни.

По официалана статистика на Община Велико Търново рухналите къщи, които са паметници на културата, за последните 10 години са 15. Истината обаче е, че те са повече. Сградите са част от груповия недвижим паметник на културата – Историческо селище Велико Търново.

Къща на улица „Поборническа“ е паднала през 2022 година. През 2012 г. са рухнали сгради на „Опълченска“ и ул. „Г. С. Раковски“. През 2013-та е паднала къща на ул. „Д-р Алберт Лонг“, а през 2014-та – на улиците „Пенчо Славейков“ и „Поборническа“. През 2015 г. са рухнали 3 къщи – на улиците „Максим Райкович“, „Крайбрежна“ и „Иван Панов“. През 2016 г. са паднали най-много къщи. Завинаги в историята са останали сгради на улиците „Резервоарска“, „Велчо Джамджията“ и „Поп Матей Преображенски“. През 2021 г. са рухнали къщи на ул. „Панайот Типографов“ и ул. „Медникарска“. Все още няма официална статистика за изминалата 2023 г.

ОБЩО ОБЕКТИТЕ, КОИТО СА НЕДВИЖИМИ КУЛТУРНИ ЦЕННОСТИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ИСТОРИЧЕСКО СЕЛИЩЕ ВЕЛИКО ТЪРНОВО, СА 641. От тях къщите са 562,

а останалите са обекти с обществени функции. Повечето от къщите са частна собственост, а Общината притежава само три.

Със заповед на кмета през 2016 г. беше назначена работна група за оглед на сградния фонд на територията на груповия недвижим паметник на културата – Историческо селище Велико Търново. Целта беше да се изработят мерки за запазване на културните ценности, в резултат на което през последните години бяха издадени предписания за ремонт. По думите на кмета Панов 60 къщи вече са с ремонтирани фасади. Според него още 180 собственици трябва да започнат или вече са започнали ремонт на своите къщи, чиито фасади не се нуждаят от аварийна реконструкция.

Санкции на собствениците през годините обаче не са налагани. При констатирано увреждане или унищожаване на сграда, която е недвижима културна ценност, Общината сезира по компетентност Инспектората за опазване на културното наследство при Министерството на културата.

Михаил МИХАЛЕВ

Сн. авторът

2 thoughts on “Къщи призраци по пътя на туристите във В. Търново, няма решение за проблема от години

  • Държавата да сключи договор със собствениците, че ще отремонтира къщите в автентичен вид, но след това ще има право да ги отдава под наем за поне 10-15 години.

    Отговор
  • А, как няма решение? Ще се съборят и Даниелчо и Иванчо ще си направят по още един хотел.
    Ти гледай сега как ще съборят красивата стара сграда на “Алегрото” и какво ще построят (защото няма истински архитекти, които да могат да преформят старата архитектура, могат само да изливат бетон, на това са ги учили).

    Отговор

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *