Отбелязаха 156 г. от паметната битка на четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа край Вишовград
Тържествено честване на 156-ата годишнина от битката на четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа организира кметство Вишовград със съдействието на Община Павликени.
Събитието се проведе на историческата поляна край селото, където се е състояла битката.
Честването започна с панихида за загиналите четници. След това се проведе възпоменателно поклонение и поднасяне на венци и цветя пред паметника в местността Канлъдере.
“Заставаме пред паметниците в местността Канлъдере, за да покажем, че въстаническата чета на Хаджи Димитър и Стефан Караджа е символ на непоколебимата воля и смелост на българския народ. Свободата, за която те са се борили, е най-ценният дар, който можем да защитим и съхраним. Пожелавам на всички нас да носим в сърцата си духа на Хаджи Димитър и Стефан Караджа и да се стремим да бъдем достойни техни потомци. Нека този ден ни напомня за нашата история и ни вдъхновява за бъдещето”, сподели кметът на Павликени инж. Емануил Манолов.
Тържеството продължи с възстановка на битката, пресъздадена от членовете на Национално дружество “Традиция”
Десетки любопитни зрители се събраха в местността, където са се водили сраженията на 9\22 юли през 1868 г.
В нея се включиха участници от регионалните клубове на Национално дружество “Традиция” от градовете Ловеч, Сухиндол, Трявна, Варна и Русе.
Във възстановката участваха и кметът на Сухиндол инж. пламен Чернев и кметът на село Дъскот Николай Митев.
Образът на Стефан Караджа беше пресъздаден от 28-годишния Васил от Русе, който е на същата възраст, на която е бил пленен Караджата.
За честването посрещнахме 50-те участници в националния поход “По пътя на четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа”, организиран от областния управител на област Русе и габровското Туристическо дружество “Узана” с ръководител Пламен Петров. Включиха се и гвардейци от XII ученически гвардейски отряд при СУ “Бачо Киро” – Павликени.
Музикален поздрав с хайдушки песни изпълни Смесената фолклорна група от с. Вишовград, а Румена Кънчева изпя “Къде си, вярна, ти, любов народна”.
На историческото място край с. Вишовград има издигнати три паметника, които почитат паметта на загиналите мъже.